חפש

עדיין יש הרבה אנשים בציבור שלא יודעים מה זה מציאות מדומה או שממעיטים בערכה. כל זה קורה בגלל שמדובר בטכנולוגיה שניתן להבין רק שרואים אותה וחשים אותה, ולהרבה אנשים אין את הצורך או את התקציב בכדי לקנות את  הקונסולות של השחקנים הגדולים בשוק. ולכן הם חייבים להסתפק בפתרונות יותר זולים כגון: קארדבורד או ה- gear vr שנותנים חוויה פחות עמוקה של מציאות מדומה מזו שניתן למצוא אצל אוקולוס או  VIVE htc.
אז האם  vr playstation הולכים לשנות את כל זה?

playstation VR יתרונות וחסרונות

שלום, נשמח לקבל את הערכתכם לכתבה ולכותבים שלנו באמצעות לחיצה קטנה על כפתור הלייק! תודה
כותב המאמר: רועי אלבז, מאמר בלעדי לאתר מציאות מדומה ישראל.
 
 
אולי גם יעניין אותכם:
פלייסטישן 4, חסרונות מול יתרונות
מיקרוסופט מציגה משקפי- VR חדשים
בקרוב תוכלו לטעום במציאות מדומה

אז במידה ולא הכרתם, הכירו את ה- playstation VR, התוסף לקונסולה המאוד פופולארית playstation 4 שאמור להביא מציאות מדומה ראויה לשמה באיכות קונסולה במחירים זולים יותר שיתאימו לקהל הרחב עם כמה שפחות התפשרויות על איכות.
המחיר של המשקף הוא רק 400 דולר בארצות הברית וכ- 3000 שקלים בישראל(בניגוד ל-600 דולר לאוקולוס או 800 דולר ל htc vive) ובמהותו יש לו הרבה מאפיינים שעושים אותו הרבה יותר מושך להרבה אנשים.

אז בואו נתחיל ביתרון הברור, והוא, שבשביל להשתמש ב- playstation vr אתם לא צריכים מחשב יקר ועוצמתי אלא playstation 4 בלבד, הקונוסלה הפופאלרית ביותר של הדור הנוכחי שאני מניח שלהרבה מכם כבר יש אחת בבית, וגם יהיה זול יותר מאשר לקנות מחשב שיהיה יכול להריץ מציאות מדומה.
חוץ מזה ל- playstation vr יש יתרון די חשוב שהוא התמיכה של סוני וכל חברות הבת שלה, כבר עכשיו בחודשיו הראשונים למשקף יש מגוון של משחקים מרשימים שכבר יצאו או שנמצאים בדרך (אני מחכה במיוחד למשחק VR residnt evil החדש שנראה שחוזר למקורות האימה של הסדרה)  שיהיו אקסקלוסיבים לקונסולה ולא ימצאו את דרכם למחשב כנראה אי פעם.

וזה פחות או יותר היתרונות.. הם לא רבים, אבל מה שכן זה מאוד ברור שהם משמעותיים, ושבפועל הם יכולים להיות שינוי מרכזי עבור הרבה צרכנים.
אבל כמו כל מוצר יש ל- playstation vr כמה חסרונות ולצערי הראשון גם נובע מאחד היתרונות והוא שאולי המחיר הזול של ה- playstation vr רק מטעה, על מנת להשתמש ב- playstation vr צריך את מצלמת ה- playstation eye ולמשחקים מסוימים, את שלטי ה- playstation move (שהם כולם אקססוריז ישנים של ה- playstation 3 שלא נוצרו או הותאמו בשום צורה למציאות מדומה) מה שיכול להעלות את המחיר של 400 דולר בצורה משמעותית, למזלנו סוני כן מוכרים באנדל עם שלושת האביזרים והוא מעלה את המחיר הכולל ל-550 דולר (עדיין 50 דולר פחות מהאוקולוס, אבל עלייה משמעותית בכל מקרה).
ואם כבר דיברנו על האקססוריז, והצורה שבה הם לא מותאמים, זה מביא מספר בעיות..
ראשית ה- playstation eye לא יכולה לעקוב אחרי ה- playstation vr במהירות מספיק טובה ברוב המצבים, מה שיכול לגרום לתחושה של סחרורת ובחילות שאפשר לשייך למשקפיים אחרות בעלות קצב רענון נמוך כמו הקארדבורד. יש לזה פתרון די פשוט, שהוא לכבות את כל האורות כדי שיהיה אפשר לראות את האורות כמה שיותר, אבל זה לא מושלם לכולם.
ובנוגע לשלטי ה- playstation move, למרות שאין בהם ממש בעיה, הם הרבה פחות נוחים, ומציעים הרבה פחות חופש משלטים אחרים של מציאות מדומה ויכולים להציע תחושה הרבה פחות אימרסיבית.
עוד משהו שעלול להיות בעיה גדולה עבור שחקנים מסוימים, הוא שבניגוד לאוקולוס ו- VIVE htc, שמציעים שני מסכים ברזולוציה של 2160x1200, ה- playstation vr מציע רק מסך מפוצל אחד של 1920x1080. למרות שרוב האנשים אומרים שהחוויה עדיין נהדרת, בהשוואה זה יהיה ברור שאין ל- playstation vr ממש איפה להתחרות בהתחשב בקרבה של המסכים לעיניים של השחקנים.
והדבר האחרון שיש לי להגיד, זה שקונסולת ה- ps4 קצת מיושנת למשקפי מציאות מדומה ולכן זה לא זורם ממש חלק. על מנת להגיע למקסימום נצטרך לרכוש את האח הגדול והחדש שלה ה- playstation 4 pro. למרות שהמשחקים הראשונים שיצאו ל- playstation vr יצאו זמן קצר לפני יציאת ה- Playstation 4 pro ולכן הותאמו לעבוד על שני המכשירים (עם שינוים גרפים מסוימים ל- pro, שלא היו אפשריים על הקונסולה המקורית) ככל שהזמן יעבור, ה-playstation vr יהיה יותר פופולארי, ויצאו עליו יותר משחקים מלאים ושלמים, ה-playstation 4 שהייתה יחסית חלשה עוד בהשקה שלה תתחיל לצלוע מאחור, מה שממשיך ומעלה את המחיר של ה- playstation vr, אולי בכלל עדיף כבר במקום 3000 שקל על playstation 4 pro עדיף לכם להוציא עוד קצת כסף,  על מחשב, שיוכל להריץ את המציאות המדומה על המחשב האישי. וההפרשים הולכים וקטנים, וזה מה שגורם לי לחשוב שה-playstation vr הוא פחות רלוונטי  עבור אנשים מסוימים, והמוצר נראה טיפה חסר תועלת עבורי. (דעה אישית שלי, רועי אלבז, מציאות מדומה ישראל).

לסיכום, ה- playstation vr, הוא גישה טיפה שונה ממשקפי מציאת מדומה אחרות, וזה הופך אותו למוצר די מעניין, בין אם אתם אוהבים את היתרונות שלו או נרתעים מהחסרונות שלו, אין ספק שהוא עומד לעשות שינוי די גדול מבחינת הידע בציבור על מציאות מדומה כמו שה-gear vr עשה, והוא בהחלט ישנה דברים.
ואם אתם רוצים לדעת בדיוק עד כמה ה- playstation vr יכול להיות אימרסיבי, למרות תגית המחיר היחסית קטנה, תראו את הסרטון למעלה בדקה 3:39 ותזכרו, שזה עוד היה רק גרסת מפתחים.