098320333
הודעה חשובה לכל לקוחותינו הנפלאים :)
עקב שדרוג למערכת חדשנית ומדהימה, האתר עובר שדרוג.
ביינתים אתם יכולים לבקר באתר העסקי שלנו: www.vr-glassese.co.il
או באתר החדשות הבין לאומי לדוברי אנגלית: www.caesarvr.com

למרות היותו של  של ג'ורג' בבתי חולים ומחוצה לו מאז היותו בן 16, החששות הגדולים ביותר של הרמון קלארק היא הזריקה לווריד לתוך זרועו, לעומתו לאריק בן ה- 34 תושב לוס אנג 'לס יש יותר מ 30 ניתוחים הקשורים למחלת קרוהן שלו, אבל מקבל זריקות מחט IV ותמיד בחרדה stressful.

 

"בגלל הקרוהן שלי אני ממש מתייבש מה שמקשה אלי מאוד להגיע לאינפוזיה", אמר קלארק. "פעם אחת זריקה זה עוד נסבל אבל חמש או שמונה, אני תמיד פורץ בבכי. זה ממש כמו סיוט ".

 

למזלם של שני המטופלים, באותו יום בוצע ניסוי ראשון מסוגו. כחלק מפרויקט מחקר במרכז הרפואי Cedars-Sinai Medical Center, קיבל קלארק משקפי מציאות מדומה ליד המיטה, וכאשר הוא חש כאב. משקפי המציאות מדומה הגיבו מראש עם תוכן רב-תכליתי תלת ממדי שנועד להסיח את החולים מכאב. 

קלארק שם עליו את משקפי המציאות מדומה , וחדר בית החולים ההומה שלו הוחלף מיד ביופי טבעי ורגוע של הפארק הלאומי ילוסטון. הוא נרגע - והאחות הייתה מסוגלת לתת לו את הטיפול הנדרש.

 

 

מאז, שנעשה השימוש במציאות מדומה בבתי חולים ברחבי העולם גילו החוקרים שמציאות מדומה מתאימה כמעט לכל תחום רפואי, מהחדרת מחטים, שאיבת דם, הורדת כאב , ניתוחים ומשמש גם להורדה במשך הזמן שמטופלים בתרופות, וכפתרון לנדודי שינה.

 

ארין מרטוצ'י, בת 42, ניסתה את המציאות הווירטואלית לראשונה במצב שונה מאוד, אך גם מכאיב להפליא: במהלך הלידה. להולדת ילדתה השנייה, היא אמרה לרופא המיילד שלה שהיא רוצה לידה טבעית, ללא אפידורל או כל תרופה לכאב. אבל עם התקדמות הלידה שלה, הפחד והחרדה החלו להשתלט, "יכולתי לראות שהצירים הולכים מהר יותר. . . התחלתי קצת להכנס לפאניקה ", אמרה מארטוצ'י, תושבת ניו המפטון, נ '." התחלתי להתנדנד,' אוי, אלוהים, אני לא יכולה לעשות את זה '" וממש רגע לפני שהלכתי על שימוש באפידורל, הרופא חשב על דרך יצירתית והמליץ לי על משקפי מציאות מדומה.

 

הרופא "הניח את את המשקפיים, ואני הייתי מיד בסצנת חוף מדהימה והקשבתי להדרכת נשימות על ידי השמע של קול אישה שעובר את הנשימות איתי", היא מספרת. "אחרי שהוויזואליות והצלילים נכנסו זה הרגיע אותי לחלוטין גם ההדרכה והסיפורים ברקע, הרגיעו אותי והסדירו לי את הנשימות. לקחו ממני את החרדה הזאת, וידעתי שאני יכולה לעשות את זה בלי האפידורל", לאחר כמעט שעתיים של לידה מסובכת, הסיר הרופא את את משקפי המציאות מדומה, הגיע הזמן שמארטוצ'י תדחוף את התינוק שלה. בתוך דקה היא ילדה תינוקת בריאה.

 

 

כשהרופא הוריד לי את המשקפי מציאות מדומה "חשבתי, מה קורה ? למה אתה לוקח לי את זה עכשיו ? ""כי לא דיברנו מראש על מה עומד לקרות, באמת חשבתי שאני עומדת להשתמש במשקפי מציאות מדומה  כשאני דוחפת את התינוקות שלי החוצה!" אמרה. " לסיכום היא אומרת, המציאות מדומה עזרה לי לעבור את הדבר שהכי פחדתי ממנו  - וכמו שאני עשיתי את זה - כל אחת יכולה לעשות את זה ללא כל סיוע של סמים."

 

קלארק ומרטוצ'י מייצגים מספר גדל והולך של מטופלים המטופלים עם הסחת דעת של מציאות וירטואלית על כאב בבתי החולים. עוד דוגמא היא חברת Cedars-Sina שהשתמשה בטכנולוגית מציאות מדומה במעל ל- 2,500 חולים מאז 2016 ועד היום, יותר מכל בית חולים אחר בעולם. הגינקולוג של מרטוצ'י, ראלף אנדרסון, המתרגל במרכז הרפואי אורנג 'שבמידלטון, הספיק לסייע ליותר מ -50 נשים להקל על הכאב במהלך הלידה עם משקפי מציאות מדומה. 

 

חברת נוספת היא AppliedVR, חברה שמוכרת ערכות מציאות מדומה ויוצרת תכנים טיפוליים משלה, החברה כבר שיתפה פעולה עם יותר מ -100 בתי חולים עד כה, כולל בית החולים Inova Mount Vernon, בית החולים לילדים בבוסטון ובית החולים לילדים לוס אנג'לס.

 

"המציאות הוירטואלית היא חלק מהתרבות שלנו עכשיו, לא מדובר עוד על טכנולוגיה חלשה כמו שהייתה פעם. הפעם אנשים מסתכלים על זה כעל הזדמנות לספק טיפול טוב יותר לחולה ", אומר ג'פרי גולד, מנהל מרפאת כאב הכאב לילדים בבית החולים לוס אנג'לס, שהחל להשתמש ב- VR בשנת 2004." מציאות מדומה תוכל להפחית מינון ותלות בתרופות כאב או אפילו יבטל לחלוטין את הצורך בתרופות עבור חלק מהחולים, מה שיהיה הישג אופטימלי. "

 

 

חוקרים ברחבי העולם החלו לחקור את המציאות הווירטואלית כטיפול לכאב בסוף כבר בשנות ה -90, אך הציוד היקר והגדול מנע מהטכנולוגיה אז  לפרוץ . מערכות מציאות מדומה כיום זולים יותר, קלים יותר, קטנים יותר ויש הרבה יותר אנשים שמשתמשים בסמארטפון עבור התצוגה והחומרה, מה  שכמובן מקצץ בעלויות. 

 

גל של מכשירים חדשים ומשופרים - יחד עם מגפה אופיואידית גוברת שהותירה את הרופאים המנוסים ביותר לחשוב על טיפולים מועילים ובריאים יותר עורר עניין מחודש בטיפול חולים במציאות מדומה, "אנו מעוניינים להבין כיצד אנו יכולים להשתמש בטכנולוגיות שונות של מציאות מדומה ורבודה כדי לשפר את חוויית המטופל בדרכים שאינן דורשות יותר סמים, ו- מציאות מדומה היא אחת מהם", אמר ברנן שפיגל, מנהל מחקר שירותי הבריאות בסיידר-סיני.

 

מספר מחקרים שנעשו לאחרונה ניסו לספק ראיות לכך שהטיפול במציאות מדומה פועל. ב -2017, שפיגל ועמיתיו פרסמו מחקר מבוקר הבודק את ההשפעות על כאב תחת החוויה של מציאות מדומה תלת מימדית לעומת וידאו מסוג 2-D על מסך טלוויזיה ב -100 חולים המאושפזים. למרות ששתי השיטות הפחיתו את רמות הכאב הנתפסות, החולים בקבוצת המציאות מדומה דיווחו על ירידה גדולה יותר בכאב, בממוצע, בהשוואה לקבוצת הטלוויזיה.

 

 

שנה שעברה, מחקר מבוקר אקראי של גולד ועמיתיו מצא כי מתוך קבוצה של 143 ילדים, מחיצת מהקבוצה שעשתה שימוש במשקפי מציאות מדומה במהלך בדיקת דם דיווחה על הרבה פחות כאב וחרדה מאשר המחצית שלא עשתה שימוש במציאות מדומה. מחקרים אחרים, שהתמקדו בחולים עם סרטן, פיברומיאלגיה, כאבים כרוניים ופציעות כוויות, קבעו חד משמעית תוצאות דומות.

 

"הייתי במחלקת שרפות במשך 18 שנה והגעתי למסקנה כי סמים אינם מספיקים", אמרה תרזה מתרגלת אחות במרפאת אורגון בפורטלנד. "מטופל אחד היה אתגר אמתי, צעיר ששרף 100 אחוז מגופו, והתרופות לא עבדו בשבילו. לא היה הרבה שיכולתי לעשות למענו, והחוויה האומללה הזאת גמרה אותי, לאחר השימוש במשקפי מציאות מדומה היה שיפור ממשי ברמה הנפשית והגופנית של המטופל ".

 

דוגמה נוספת היא האנטר הופמן מאוניברסיטת וושינגטון, שהחל לבחון את היכולות של משקפי המציאות מדומה עבור יישומים לכאב עוד ב -1996. הוא פיתח ציוד לבדיקה מה מטופלים זקוקים לו לטיפול בפצעים, מה רמת הכאב שלהם, ומה שהמחקרים הראו זה שיפור ממשי ביכולת ההחלמה המשקפיים עובדות כסוג של הסחת דעת, על המטופלים, במיוחד משחקים שהפעילו את המטופל כגון:  "SnowWorld", משחק שבו השחקן שקוע בעולם קוטבי ,הם יכולים לזרוק כדורי שלג וירטואליים על פינגווינים ושלג. הסביבה נועדה להיות אנטיתזה של קירור לכוויות החולים, בעוד שההיבט במשחק מסיח את דעתם מהכאב.

 

במחקר אחר שנערך בקרב 18 מטופלים, מצאו החוקרים כי מציאות מדומה מפחיתה את כמות התרופות האופיואדיות המבוקשות מחולים ב -39% במהלך טיפול בחולי פצע ,בהשוואה למצב זהה ללא מציאות מדומה. המרפאה עדיין משתמשת במציאות מדומה באופן קבוע כדי להפחית את הכאב הן הפנימי והן החיצוני.

 

"מציאות מדומה לא תפתור את משבר האופיואיד לחלוטין, אבל בהחלט כדאי להשתמש בארגז הכלים של המציאות מדומה כדי לעזור לאנשים להיות פחות תלויים בתרופות בשלבים מוקדמים". "זהו כלי עם פוטנציאל ללמד על כאב desensitization והתמודדות אשר עשוי לאפשר ניצול מירבי של ריפוי כדי לחזור למצב תפקודי טוב יותר."

 

 

לדברי מומחי מציאות מדומה בארץ ובעולם, יישומי מציאות מדומה יכולים ללמד אנשים לנהל את הכאב שלהם בעולם האמיתי. קלארק, למשל, למד מיומנויות הרפיה מאפליקציה במציאות מדומה. למרות שתכניות מסוימות, כגון "SnowWorld", נועדו להסיח את הדעת, AppliedVR מציעה מודולים שכל אחד מהם מכסה נושא אחר, כגון טכניקות נשימה, תשומת לב וחשיבה חיובית. מודולים אלה משלבים גם נתוני קצב לב ונשימה, כדי לספק לרופאים או למשתמשים ביופידבק.

 

"מציאות וירטואלית יכולה להכשיר ולשכנע בני אדם שיש להם שליטה על הגוף שלהם, ולכן ניתן לנצל את המציאות מדומה על מנת לשנות את התגובה של המוח לפציעות על ידי מניפולציה בצורה חיובית ", אמר שפיגל.

 

משקפי מציאות מדומה המכסים את העיניים לחלוטין, מחליפות את התצוגה של המטופל מהעולם "האמתי" , לעולם יציר מחשב , הטכנולוגיה מקרינה ב- 360 מעלות ועוקבת אחר תנועות הראש והגוף, המטופלים יכולים  להביט בחופשיות ברחבי העולם הווירטואלי.  אודיו ויזואלי מלא עוטף את המטופל בלי להפריע לו לשמוע גם את הרופא. בעזרת בקרי היד  אפשר לעבוד על מכניקה ולתמרן חפצים. במילים אחרות, מציאות מדומה יכולה לגרום לכם  להרגיש כאילו אתם רגועים על החוף, כאשר למעשה אתם אצל הרופא או בבית החולים.

 

"המוח לא רגיל להיות בשני מציאויות בבת אחת. מבחינה אבולוציונית, מעולם לא היינו צריכים לחשוב על חיים בשתי מציאויות, הנפש שלנו, המוח שלנו והגוף שלנו התפתח לחיות במציאות הזאת ", אמר שפיגל. "אז אם אנחנו במציאות ווירטואלית, למוח יש עכשיו מציאות חלופית, והמוח רואה את זה כממשי, מחקרים מראים שיש ביטול מסוים על המציאות האחרת (המציאות).

 

לא סתם ההתרגשות גוברת, רוב האתגרים והחסמים למציאות וירטואלית ככלי לניהול כאב הוסרו , תוך עליה תמידית בשימוש הרפואי , ירידת המחירים בשנה האחרונה נתנה את האות והאישור לשימוש מסיבי בתחום הבריאות.

 

"אם יש לכם בעיה רפואית רצינית, אתם כבר היום יכולים לרכוש לעצמכם משקפי מציאות מדומה לטיפול ביתי, אמרה אניטה גופטה, מרדימה ומומחה לכאב באוניברסיטת פרינסטון", הפתרונות לניהול כאב כרוכים באופיואידים. אני נמשכת לטיפולים במציאות מדומה, בהתחשב בגישה הלא פולשנית והלא תרופתית שלה, ( חשוב לציין שחולים מבוגרים יותר, התקשו לקבל את הטיפול במכשיר ונראו נוטים יותר לכאבי ראש, בחילה וסחרחורת, למרות שפתרון לנושא נמצא כבר מעבר לאופק.

"המבוגרים נוטים להיות קצת יותר חושדים. הם יגידו דברים כמו'אני עסוק מדי' או'אני עייפה מדי.' או שהם יגידו,'היי, את מנסה את זה עלי ? זה כמו ניסוי  ? "אמר שפיגל. עם זאת, הפרדוקס, הוא שלמעשה ראינו שלפציינטים מבוגרים יש יותר הפחתת כאב עמוקה [באמצעות מציאות מדומה] מאשר אצל אנשים צעירים יותר.

 

טיפול בהפרעות במציאות מדומה מתאים לכל אחד ולכל תחום, מטופלים כגון קלארק ומרטוצ'י ואחרים נשבעו כי הטכנולוגיה הייתה המחליפה לכדורים נגד כאב שלקחו. מארטוצ'י ממליצה על מציאות וירטואלית לאמהות לעתיד בקהילתה, והיא תשמח להשתמש בה בשמחה, אם יהיה לה תינוק אחר. ו קלארק אוהב מהשהמציאות מדומה עושה בשבילו, למרות שהוא עדיין חווה כאב יומי.

 

"תרופה לכאב היא בהחלט הכרח. זה חלק מהחיים שלי עכשיו, בזמן שאנחנו מקבלים את התרופות הרגילות כנגד כאב, "אמר קלארק. "אני עדיין עושה הכל מדיקור ועיסוי ותמיד מתבונן גם במשקפי המציאות מדומה במהלך הטיפול, זה אלטרנטיבי וללא תופעות לוואי, לכן המציאות הווירטואלית הזו היתה ברכה אמיתית עבורי כי זה באמת עוזר ".

 

ומה קורה בישראל ? מציאות מדומה ישראל עוסקת שנים רבות בתחום הרפואי והטיפולי במציאות מדומה ורבודה, הקמנו מספר פרויקטים עבור בתי חולים בישראל מכל מיני מחלקות, ועבדנו עם מספר רופאים ומומחים בכירים בישראל ובעולם.

 

פרויקטים שהקמנו בישראל כבר נותנים מזור לאלפי ילדים חולים ומקלים קצת על כאבם, כיום בישראל אנו פועלים במספר בתי חולים ומרפאות כאב, התוצאות מדהימות, חשוב לציין שהרבה אנשים פרטים עושים שימוש במציאות מדומה כגון: נכים, אנשים שסובלים מהלם קרב או חרדות, אנשים שזקוקים לשיקום גופני או נפשי, אנשים שרוצים להתגבר על פחד קהל או פוביה ועוד הרבה דברים נפלאים אחרים.

 

לנו במציאות מדומה יש ניסיון של שש שנים בתחום הטיפולי ואת כל הידע הנדרש, אנו פה לשירותכם לתת לכם או למטופלים שלכם פתרון לכאב שבאמת עובד.

הכתבה נכתבה על ידי עמית קיסר מומחה למציאות מדומה, רבודה ובינה מלאכותית 2021, כתב ספר על חווייתו עם מציאות מדומה, אינטליגנציה מוגברת ומלאכותית.


אולי גם יעניין אתכם: מהם משקפי מציאות מדומה? מה ההבדל בין משקפי מציאות מדומה למציאות רבודה ?

אולי גם יעניין אתכם: מציאות מדומה מההתחלה ועד היום, למי שפספס.