חפש
מציאות רבודה\מציאות משולבת (באנגליתAugmented Reality, ובקיצור AR) שנת 2020 תהיה שנת ה - AR, השנה שבה חברות כמו אפל, גוגל, פייסבוק וחברות נוספות יציגו לעולם את הטכנולוגיה שתחליף את הסמארטפונים הישנים והמשעממים.

אז בקצרה, מה זה AR ? בעברית, מציאות רבודה או מציאות משולבת, מדובר במשקפיים כמו משקפי שמש או משקפי ראייה שדרכם אנחנו רואים את העולם "הרגיל" שעליו שכבות נוספות יציר מחשב (שילוב גרפיקה ממוחשבת לתוך המציאות).היא טכנולוגית מחשוב המשמשת כהעתק של המציאות. ב 
Augmented Reality זאת משולבים אלמנטים וירטואליים אשר מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי. השימוש באלמנטים של צליל ואיורים על המרקע הופכים את המציאות לאינטראקטיבית. לעומת זאת, בניגוד למציאות רבודה, המונח מציאות מדומה, מתייחס להחלפה מוחלטת של העולם האמיתי בעולם מדומה.
טכנולוגיית ה-AR יכולה להיות מוצגת באמצעות אמצעי דמויי משקפיים. על עדשות המשקפיים יכולים להיות מוצגים נתונים כדוגמת שעה מקומית, מיקום ג'י פי אס מצפן ועוד או אפילו, ישויות ה"מעוגנות" לסביבה הפיזית כמו למשל דמויות הניצבות על רהיטים בחדר. אחת החברות המתקדמות בעולם שיש לה טכנולוגיה מתאימה ליישומים כאלה היא חברת מיקרוסופט. חברות נוספות העוסקות בפיתוח מוצר צרכני המוני לעולם הצרכני הן: סמסונג, סוני, גוגל, פייסבוק, אפל  ועוד.
יישומים מסוג מציאות רבודה פועלים בכמה שיטות. בשיטה הראשונה, המשתמש מסתכל על המציאות דרך סמארטפון או משקפיים נכון לרגע זה, מדובר למעשה בהקרנה על גבי המציאות על ידי פריטי מידע וירטואלים המפוקסים לאינסוף כך שמנקודת מבטו של המשתמש - הוא רואה גם את המציאות הפיזית וגם את פריטי המידע הווירטואליים, באותו מבט.

השמיים כחולים. הדשא ירוק. AR (מציאות מוגברת) הוא הדבר הגדול הבא. זה עדיין לא סביבנו, אבל מדובר בטכנולוגיה בשלה שעומדת לפרוץ את גבולות המציאות במהירות על כל סוגי היישומים. טכנולוגיה זו מציבה חפצים בלתי מוחשיים לצד חפצים בעולם האמיתי, עם שילוב של מצלמה, חיישנים של משקפי AR או מכשירים ניידים, ואפליקציה מעוצבת במיוחד שגורמת לכל הקסם הזה להתעורר בזמן אמת.

אז מהי טכנולוגיית AR? לא, זה לא כמו VR (מציאות מדומה). עם AR אתה לוקח צלילה רדודה יותר בעולם דמיוני ורואה אלמנטים וירטואליים המשולבים עם ישויות אמיתיות, ואילו VR מציע הדמיה של החוויה כולה. 
מציאות מוגברת פועלת על ידי זיהוי מה שמכונה "סמנים" או על ידי קביעת המיקום הגאוגרפי של מכשיר, הסמן יכול להיות קוד QR דו-ממדי או כל ישות בעולם האמיתי שתוכנה יכולה לזהות על סמך מאפיינים מוגדרים מראש. כאשר חיישן מגלה וסורק אובייקט כזה, אפליקציית AR מכסה על הסביבה תמונת תלת מימד דיגיטלית על המסך.

הטכניקה מבוססת מיקום גיאוגרפי ויכולה לבנות חוויות AR ללא קשר למקום, כך שהיא אוניברסלית ושכיחה יותר. בנוסף תמצאו GPS וחיישנים המובנים במכשיר, כגון גירוסקופ ומד תאוצה, כדי לקבוע את מקום הימצאו ופרטי הכיוון בצורה מדויקת. לאחר מכן, היישום מייצר נתונים המתאימים למיקום זה ומטמיע אותם בתוך הסצנה. שתי הגישות לעיל משולבות לרוב כדי להציע מסע AR מתקדם.

יש אנשים שאולי יגידו, "זה כיף, אבל מה העניין?" למען האמת, AR משמש במקרים רבים יותר מאשר למשחקי בידור ויותר נותן יכולות שיפור כלי רכב, צבא, בריאות, חינוך, טלקומוניקציה, קמעונאות, נדל"ן, תיירות, פרסום - כולם שם. רשימת הענפים שכבר מעסיקה את הטכנולוגיה נמשכת ונמשכת, אך עדיין יש כל כך הרבה מקום להתקדמות.

בין היתר, זה עוזר לעסקים לשפר את חווית הלקוחות. כמה דוגמאות מעניינות כוללות את כלי הדמיית האיפור הווירטואלי של Sephora, אפליקציית Monocle של Yelp משקפי מציאות רבודה שנותנות פרטים על עסקים מקומיים ומקומות שחבריך הצטרפו אליהם, ואפליקציית התצוגה המקדימה לאוכל Kabaq.

מה צופן העתיד? שוק ה- AR העולמי צפוי לצמוח ל -198 מיליארד דולר עד שנת 2025, חיישנים לא יקרים, ומגוון בלתי מוגבל של שימושים פוטנציאליים הופכים את המציאות המשולבת לטכנולוגיה שימושית כמעט בכל מקום לעומת המקביל המפורסם ה- VR המפורסם יותר. (מומלץ להתעדכן בנתונים המשתנים עקב משבר הקורונה)
נכתב על ידי לארי סינגול מציאות מדומה ישראל 2013
ניתן לרכוש מוצרי מציאות מדומה גם בחנות שלנו בישראל
Booking.com