חפש

 מצב חירום בכוננות איום גלובלי מיידי, האם וירוס הקורנה ישמיד את האנושות ? כן! מאת לארי סינגול 

נגיף הקורונה החדש, גרם לתחלואה בדלקת ריאות, בבני אדם, בעיר ווהאן אשר במחוז חוביי, במרכז סין.

כיצד נדבקים בנגיף הקורונה ? רוב החולים הראשונים באירוע עבדו או ביקרו בשוק בעלי חיים ופירות ים בווהאן הנגיף עבר מבעלי החיים לאדם, וכיום יש העברה מאדם לאדם, באופן דומה להדבקה בשפעת מהם סימני המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה, זה על פי הסינים, האמת היא שאף אחד לא יודע בדיוק מה קרה בסין.

סימני המחלה הנגרמת מנגיף הקורונה דומים לאילו של שפעת: חום, שיעול, קוצר נשימה וקשיי נשימה למעשה, לא ניתן להבדיל בבדיקה קלינית בין הדבקה בנגיף הקורונה החדש לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות.

מה ההבדלים בין המסכות להגנה מקורונה ?

במקרים חמורים, המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות איך מאבחנים הדבקה בנגיף הקורונה אבחנת המחלה כוללת חשד לחשיפה ובדיקה של דגימת הפרשות ממערכת הנשימה במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות האם קיים טיפול למחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה אין טיפול ספציפי למחלת נגיף הקורונה החדש, בנוסף הנגיף עלול לעבור לאוויר, בנוסף שמועות על שפעת חזירים חדשה.
משרד הבריאות מפרסם הנחיות למערכת הבריאות ולציבור הרחב להתמודדות עם הגעה אפשרית של הנגיף לישראל.

מערכת הבריאות ערוכה לזהות מקרים חשודים, לבודד אותם, לאבחן אותם ולטפל בהם. ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי להגנה ומניעה של הנגיף הטורף, היא לעשות הכל על מנת למנוע הדבקה. ומשרד הבריאות בישראל ממליץ על אותם עקרונות. ברשימה שלפניכם תראו את כל הציוד שממליץ ארגון הבריאות העולמי: לנקות ידיים לעתים קרובות על ידי שימוש בשפשוף ידני על בסיס אלכוהול או בסבון ומים. כאשר משתעלים ומתעטשים מכסים את הפה והאף במרפק או ברקמה מכופפת - זרקו כל רקמה מיד לאחר השימוש ושטפו ידיים מייד. הימנעו ממגע קרוב עם כל מי שיש לו חום ושיעול; אם יש לך חום, שיעול וקשיי נשימה פנו דחוף לטיפול רפואי מוקדם ושתפו את הרופאים המטפלים בהיסטוריה של נסיעות קודמות וכל מידע שיכול להועיל בטיפול. בעת ביקור בשווקים חיים באזורים בהם חווים מקרים של נגיפי קורונה , הימנעו ממגע בלתי מוגן ישיר עם בעלי חיים ומשטחים במגע עם בעלי חיים; יש להימנע מצריכה של מוצרים מן החי הגולמיים או לא מבושלים. יש לטפל בזהירות בבשר גולמי, בחלב או באברים מן החי, כדי למנוע זיהום צולב עם מזון לא מבושל, בהתאם לשיטות בטיחות טובות למזון. מפת ההדבקה העולמית של ארגון הבריאות העולמי, מפת ההדבקה בישראל.
 
דירוג המסיכות: מהכי טובה להכי גרועה בהגנה מהידבקות
חוקרים דירגו את המסיכות השונות הזמינות לכלל הציבור לפי מידת השירותים שלהן במניעת הדבקה בחשיפה קצרה וארוכה לסביבה עם זיהוי נגיפי גבוה. N95? התשובה בפנים

תגיות
קורונה
נגיף הקורונה
קוביד -19
מסכות

מסיכות מונעות הדבקה והפצה של נגיף הקורונה, ובכן היו מצילות חיים. על זה אין ויכוח. ניתוח ראשוני של הנתונים שנאספו מ -194 מדינות, מצא שבמקומות במקום לא ניתנה המלצה גורפת או מחייבת לחיבור לתיות מסגריות היה הגיליון שבועי של 55 אחוזים בשיעור התמותה לראש, החלוץ לעומת זאת, בניגוד לגידול של 7 אחוזים בלבד ידועים לטורנים האזרחים הקפידו על מסכות.

מודל שיצרו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון גורס שבאר האמריקנית לבדה יכולה להיות אפשרות 45 אלף מקרי מוות מקורונה עד לחודש נובמבר, בתנאי ש -95 אחוזים מהאוכלוסייה יעטו למצב איכותי. כמו אלה שנפלטים בשיעול ועיטוש - דרך ההדבקה הנפוצה ביותר של נגיף הקורונה, וגם רסיסים אירוסוליים קטנים שנישאים באוויר, שנפלטים בזמן נשימה ודיבור.

הארצות ארגון הבריאות מורות שעובדי מערכת הבריאות, קשישים, אנשים עם מחלות רקע ואנשים שנמצאו חיוביים לנגיף יעטו מסכות בתקן רפואי. שאר האוכלוסייה, ההמלצה של ה- WHO היא לעטות מסיכות בד. גם ה- CDC (המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן) ממליץ לכלל האוכלוסייה הבריאה על מסכות בד.

אבל גם כאן יש הבדלים גדולים גדולים בין מסיכה למסיכה, השאלה לסוג הבד מה שהיא עשויה. אם המשיכה עשויה מבד כותנה מצרית בצפיפות של 600 חוטים, זה מאוד שונה ממסיכה שעשויה מבד של חולצת טריקו פשוט, המכתבנו ארוג בצפיפות ", אמר ד"ר רמזי עספור, מומחה למחלות מדבקות, בראיון לאתר עסקי פנים.


המסיכות האלה הן היעילות ביותר בסינון חלקיקים נגיפיים. הם יוצאים איטום טוב ביותר סביב הפה והאף וכמעט לא יכולים לדליפה (פנימה או החוצה) של חלקיקים ויראליים. כמו כן, הם מכילות וגם סיבים באסטלים שמונאים מעבר של פתוגנים הנישאים באוויר. הבריחה הבריאות הבריאות והמטלות בקלונה וחשופים לחולים רבים. הניתוח של החוקרים העלה שמסיכת N99 מפחיתה את סיכויי ההידבקות ב-94-99 אחוזים, לאחר החשיפה של 20 דקות בסביבה בדרגת זיהוי גבוהה. מסיכת N95 מספקת הגנה כמעט זהה.

מסיכות כירורגיות עשויות מבד לא ארוג, והן החלופה הבטוחה ביותר עבור עובדי מערכת הבריאות שאין להם גישה למסיכות N99 או N95. מחקר שפורסם באפריל מצא שמסיכות כירורגיות הפחיתו הדבקה של וירוסים ממשפחת הקורונה (אם כי המחקר לא כלל את וירוס הקורונה החדש) הן בהדבקה טיפתית והן בהדבקה ארוסולית. מחקר משנת 2013 חישב שבאופן כללי מסיכות כירורגיות יעילות פי שלושה ממסיכות בד ביתיות בעצירת חלקיקים נישאים באוויר. ולכן, גם במקרה הזה לעובדי בריאות צריכה להיות עדיפות על פני האוכלוסייה הכללית והבריאה בגישה אליהן.במקום השלישי: מסיכות בד היברידיות
מחקר בריטי שנערך לאחרונה מצא שמסיכות בד ביתיות שעשויות משתי שכבות של בד כותנה בצפיפות של 600 חוטים ובד נוסף כמו משי, שיפון או פלנל - הצליחו לסנן יותר מ-80 אחוזים מהחלקיקים הקטנים (שגודלם פחות מ-300 ננומטר) ויותר מ-90 אחוזים מהחלקיקים הגדולים (300 ננומטר ומעלה). המסקנות שלהם העלו ששילוב של כותנה ושיפון סיפק את ההגנה היעילה ביותר, ואחריו בסדר יורד: כותנה + פלאנל, כותנה + משי, ו-4 שכבות של משי.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ באופן רשמי על מסיכות בד תלת שכבתיות: שכבה פנימית סופגת, שכבה אמצעית מסננת, ושכבה חיצונית מחומר לא סופג כמו פוליאסטר. מחקר טרי של אוניברסיטת אילינוי (שטרם עבר ביקורת עמיתים) קבע שמסיכה שעשויה משלוש שכבות משי או מחולצת טי שעשויה 100 אחוזי כותנה יכולה להיות יעילה כמו מסיכה בתקן רפואי. למשי באופן ספציפי יש תכונות אלקטרוסטטיות שיכולות לסייע ללכוד חלקיקים ויראליים.

שקיות או פילטרים של שואב אבק שהוכנסו לתוך מסיכת בד, כשכבה מסננת, עשויות להיות יעילות כמעט כמו מסיכות כירורגיות - גם טוענים במחקר שפורסם ב- Journal of Hospital Infection. מסיכות מאולתרות אלה הצליחו להפחית את הסיכון להדבקה ב-83 אחוזים לאחר חשיפה של 30 שניות לנגיף הקורונה, וב-58 אחוזים לאחר חשיפה של 20 דקות בתנאי זיהום גבוהים. על פי הבדיקה של החוקרים, האופציה הבאה בתור מבחינת יעילות היא מסיכות מאולתרות ממגבות מטבח או מציפיות אנטי-בקטריאליות. הם לא הבחירה האידיאלית להכנת מסיכות (כאמור, ישנם חומרים שנמצאו יעילים יותר), אבל בהיעדר אפשרות טובה יותר, זה עדיף על כלום. מגבות מטבח צריכות להיות מהסוג הארוג בצפיפות. ציפיות אנטי-בקטריאליות עשויות לרוב מבדי במבוק, משי או סאטן, והן יעשו עבודה טובה יותר בסינון מאשר ציפיות מבדי כותנה סטנדרטיים. הסתרת הפה והאף בעזרת צעיף או חולצה אינה יעילה במיוחד בהגנה מפני הדבקה, מצאו החוקרים. ועדיין, גם זה יותר טוב מכלום. החוקרים חישבו שכיסוי של שכבה אחת של בד כותנה בצפיפות של 80 חוטים הוא אחד הפחות יעילים בהגנה מפני חלקיקים ויראליים, גדולים וקטנים כאחד. כיסוי הפנים בחולצה או צעיף הפחיתו את סיכון ההדבקה בכ-44 אחוזים בחשיפה קצרה של 30 שניות לסביבה מזוהמת בנגיף. אולם בחשיפה ארוכה יותר של 20 דקות בסביבה דומה, הם הפחיתו את הסיכון להדבקה רק ב-24 אחוזים.

גם במקרה של מסיכות בתקן רפואי כמו N95 וגם במקרה של מסיכת בד ביתית - אם יש רווח בינה ובין הפנים והיא אינה מהודקת היטב, היעילות שלה נפגעת משמעותית. "הכל תלוי באיטום של המסיכה. חובה לוודא שאין דליפה של אוויר מהצדדים", חידד ד"ר עספור.

למרות ההשפעה שיש לחומרים שמהם עשויות המסיכות ולאופן הלבישה שלהן על יעילותן, ישנו קונצנזוס בקרב רוב החוקרים, הרופאים ורשויות הבריאות, שגם חבישה מרושלת או חלקית של מסיכות על ידי רוב מוחלט של האוכלוסיה מפחיתה במשהו את התפשטות הנגיף ויכולה למתן התפרצויות.

במאמר מערכת שפירסם השבוע רוברט רדפילד, שעומד בראש ה-CDC בארה"ב, הוא העריך ששיתוף פעולה אוניברסלי בסוגיית המסיכות יכולה להוביל להשתלטות על ההתפרצות של המגיפה בארה"ב כולה בתוך ארבעה שבועות בלבד.


 


התגוננות מפני קורונה,קניית מסכות אונליין וציוד הגנה, מה ההבדלים בין המסכות ? מה ההבדל בין N95 ל- KN95 ? לרכישת מסכות הייטק לכל החיים כולל פילטרים להחלפה וסטייל