חפש

מציאות מדומה (VR) ידועה כבר שנים רבות ככלי טיפולי המאפשר למידה מוטורית לשיקום ואיזון, העדויות הביאו להנחיות סטנדרטיות. מחקר שבדק באופן שיטתי את יישום המציאות מדומה בשיקום על שישה קבוצות נירולוגיות, הטיפולים שנבדקו, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה, פוסט סטרס חריף וכרוני, פגיעה מוחית טראומטית ושיתוק מוחי, התוצאות כללו תשעים ושבעה מאמרים על מציאות מדומה לשיקום ואיזון, 68 פורסמו בשנת 2013 ואילך.

 

מציאות מדומה בשיקום ואיזון שיפרה באופן משמעותי את האיזון וההליכה בכל הקבוצות, במיוחד בשילוב עם שיקום קונבנציונלי, ניתן לקבל סקירה ומידע מפורט לפיתוח פרוטוקולים מונעי תיאוריה העשויים לסייע בהתגברות על היעדר הבחירות הנטענות בתכניות התערבות ויישום למידה מוטורית, ומשמשת התייחסות לעיצוב ותכנון של טיפולים מבוססי VR בהתאמה אישית.

 

אנשים רבים לאחר שבץ מוחי מתקשים לנוע, לחשוב ולחוש. לרוב זה גורם לבעיות בפעילויות יומיומיות כמו כתיבה, הליכה ונהיגה. מציאות מדומה ומשחקי וידאו אינטראקטיביים הם סוגי טיפול הניתנים לאנשים לאחר שבץ מוחי. הטיפול כולל שימוש בתכנות מבוססות מחשב המיועדות לדמות עצמים ואירועים בחיים האמתיים. למציאות מדומה ומשחקי וידאו אינטראקטיביים יש יתרונות מסוימים על פני גישות טיפול מסורתיות שכן הם יכולים לתת לאנשים הזדמנות להתאמן על פעילויות יומיומיות שאינן יכולות להתאמן בסביבת בית החולים. יתרה מזאת, ישנם מספר תכונות של תכניות מציאות מדומה שעשויות לגרום לכך שמטופלים מבלים יותר זמן בטיפול: לדוגמה, הפעילות עשויה להיות יותר מניעה.

 

נוירופלסטיות , למוח יכולת ליצור ולארגן מחדש קשרים סינופטיים, הן מבחינה תפקודית והן מבחינה פיזית כתגובה ללמידה או לטיפול פיזי חדש בעקבות פגיעה בתאי המוח שלו, המטרה לתת למטופל להנות תוך כדי התהליך, מה שמאפשר למטופל ולמטפל להיות מעורבים במהלך פגישות הטיפוליות במרחב הווירטואלי.


 

המחקרים מראים שחולים שהעושים שימוש במציאות מדומה לטיפול בשבץ יש סיכוי להחלים לאחר פגיעה מוחית טראומטית. המוח יוצר קשרים חדשים טוב יותר ומהר יותר ועל ידי תרגול מדויק. וביצוע חוזר של תנועה או משימה מסוימת מסייעים למטופל ליצור קשרים סינופטיים חדשים במוח,המחקרים מראים שככל שמשך הזמן שהמטופל מקדיש לטיפול הסינפסות מתארגנות מחדש מהר יותר במוח.

 

השימוש בטכנולוגיה המציאות מדומה בתרפיה ממוקדת, מתאימה עצמה עבור כל התרגילים הספציפיים של המטופל מכוונים להיות יעילים ביותר כדי להתקדם בהתאוששות תרגילי טיפול וירטואלי מורכבים נוצרים תוך שליטה מדויקת על הגירוי והעומס הקוגניטיבי של המשתמש. בטיפול במשקפי מציאות מדומה המטפל מתקשר עם העולם הווירטואלי בשלושה ממדים, ובכך מספק חוויה אמתית יותר המשתמשת יותר בחושים ובעוצמת המוח.

 

תרגילי מציאות מדומה בשיקום מתוכננים על ידי רופאים המתמחים בנירולוגיה ומטפלים פיזיותרפיסט, התרגילים מתאימים לצרכים הספציפיים של כל המטופלים ולתכנית הטיפול הממוקדת שלהם עם יכולת למדוד, לעקוב ולנתח את התקדמות באמצעות משוב נתונים בזמן אמת. התרגילים מספקים מטרות תפקודיות ותכונות אחרות עבור חולי נוירו, תרגילי השיקום כללו גם תועלת גופנית, ריפוי בעיסוק, טיפול קוגניטיבי, יחד עם הבריאות הגופנית והנפשית הכוללת.

 

למי מתאים השימוש במציאות מדומה:

 

בתי חולים

 

מרכזי פיזיותרפיה

 

מתקני שיקום נירולוגי

 

מרכזי מגורים לגיל הזהב.

 

פתרונות VR ניידים לבריאות ביתית עבור חולים להמשך טיפול בבית.

 
 

מערכות מציאות מדומה בשיקום יודעות לעקוב באופן אוטומטי אחר התקדמות המטופלים, כך שמטפלים מקדישים פחות זמן לבצע את הניירת ויותר זמן לטפל במטופלים שלהם. באמצעות מערכות מציאות מדומה, קלינאים מקבלים גישה למגוון מדדי ביצועים תקפים מקטגוריות מרובות.

 

ברגע שמטופל לומד להשתמש במציאות מדומה תוך כדי עבודה אחת לאחד עם המטפל שלו, הוא יכול לקחת את הטיפול הביתה. כל הנתונים מסונכרנים עם השרת מבוסס הענן שלנו, כך שהקלינאי יודע אם המטופלים מבצעים את התרגילים כמתואר.

 

מוטיבציה לחולים

סייעו לחולים על ידי מציאות מדומה לשמור על מוטיבציה ולהשתתף בתהליך השיקום שלהם. זה ישנה את אופן ההרגשה של המטופלים לגבי התרגילים היומיומיים שלהם. המשימות הכלולות במערכת כוללות שפע של פרמטרים ורמות. יש שפע של אפשרויות, המטפל יכול להכין אימונים המאפשרים למטופלים לחוות רגשות חיוביים, להיות בטוחים יותר ובאותו הזמן להישאר מאותגרים.

 

התקדמות מתועדת

ביו פידבק, המועבר על ידי מערכת המציאות מדומה בשיקום, נותנת למטפל תובנות מפורטות של כל אימון והתקדמות לטווח הארוך מה שמאפשר למטפל לאסוף תוצאות אובייקטיביות של התקדמות הטיפול. המערכת מסוגלת לאתר תנועות פיצויים, הזוויות היחסיות בין גפיים שונות, זמני תנועה, טווח תנועה ועוד.

 

דאגו למספר חולים בו זמנית

ניתן להזמין כמה מטופלים להגיע לטיפול באותה שעה ולחבר את כולם למציאות מדומה. אתם יכולים לדאוג להם בנוחות ממחשב יחיד (בדרך כלל טאבלט). אתם גם יכולים להתחבר מרחוק למישהו ולתת לו טיפול מותאם ספציפית, אתם יכולים להתחיל בפגישה טיפולית שם, אתם יכולים להסתכל על נתוני הביו פידבק בזמן אמת שנמסרים על ידי כל משקף מציאות מדומה של מטופל.

 

בניית קשר ארוך עם חולים

בעזרת טיפול במציאות מדומה המטופלים ילמדו כיצד להשתמש במערכת תוך כדי עבודה אחד על אחד אתכם. כשאתם מחליטים שהמטופל מוכן לקחת את הטיפול הביתה, המטופל ירכוש או יקבל משקפי מציאות מדומה להמשך טיפול בביתו, בבית בזמן האימון המטופל יתמודד בדיוק עם אותה חוויה שהוא או היא כבר מכירים מהמרפאה. אפליקציה ייעודיות עוזרת  לכם לשמור על קשר ארוך יותר עם המטופלים על ידי תכונות CRM משולבות תוכלו לדעת בדיוק אילו חולים מתאמנים באופן קבוע, כמה זמן של טיפול ביתי נותר להם, התראה אוטומטית אם המטופל זקוק לתשומת לבך.

 

רוצים לשמוע עוד, לארי סינגול מציאות מדומה ישראל 2013 - klnyou2018@gmail.com