098320333
הודעה חשובה לכל לקוחותינו הנפלאים :)
עקב שדרוג למערכת חדשנית ומדהימה, האתר עובר שדרוג.
ביינתים אתם יכולים לבקר באתר העסקי שלנו: www.vr-glassese.co.il
או באתר החדשות הבין לאומי לדוברי אנגלית: www.caesarvr.com

בואו נתחיל בפחד, נושא מפחיד שכואב בפני עצמו, רוב האנשים מפחדים ללכת לרופאים, בלי שום קשר למין או גיל, הסיבה לכך, הפחד הבלתי נשלט הטבעי שיש לנו שמישהו רוצה לחתוך אותנו או להזריק לנו משהו או לפלוש לתוכנו.

כדי להתמודד עם הבעיה הזאת, קליניקות שונות משתמשות במגוון רחב של אסטרטגיות טיפוליות מסייעות במציאות מדומה ורבודה, כמו השמעת מוזיקה, צפייה בתכנים מתאימים, הפגת כאב על ידי "תעסוקה מונעת", הטיפול מסייע למטופלים להתמודד עם הפחד מכאב. לאחרונה, מאמרים רבים נכתבו בתחום, לדוגמה

תעסוקה מונעת אתם שואלים ? הסחת דעת טיפולית ב- virtual reality או מציאות מדומה בעברית היא טכנולוגיה המספקת למטופלים חוויה טיפולית קיומית בעולם יציר מחשב (ממש כמו במטריקס :),,,, אבל עדיין לא). 

 

הטיפול שהיה מאוד יקר עד לא מזמן הפך נגיש כלכלית ליותר רופאים ומטפלים בזכות פריצות דרך בתחום המציאות מדומה ולאור הירידה במחירים, הטכנולוגיה עכשיו נגישה לכל מי שרוצה, מסכומים של 1000- שקלים + ועד אלפים בודדים.

כיום הסימולציות מאוד טובות ומאפשרות למטופל להיות מנותק מהמציאות במהלך החוויה, בניגוד לשנים קודמות המשקפיים כיום קטנות יותר , קלות יותר, נוחות הרבה יותר, הסאונד משופר ומציאותי וחלק מהמשקפיים היום כבר לא עושות שימוש במחשב כבד ומסורבל. בעתיד הלא רחוק נראה בכל קליניקה טיפולית בישראל מציאות מדומה ורבודה מרופא שיניים ועד פסיכולוג.

בישראל 2019 לדוגמה, יש שימוש נרחב במציאות מדומה בקרב פסיכיאטרים המטפלים בהפרעות חרדה במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, בתל השומר ובאיכילוב. השימוש במסגרת ניהול כאב פחות נפוץ בישראל, אך מקובל בעולם.

 

במחקרים קודמים שנעשו במציאות מדומה בשילוב, הדמיה מוחית) על סובלים מכוויות, התגלתה ירידה מובהקת בפעילות אזורי המוח הקשורים בכאב, מדעני מוח מהתחום מסבירים שהפניית צומת הלב של המטופלים לעולם הווירטואלי, גורמת לעיבוד מופחת של אותות עצביים הנכנסים מקולטני כאב לאזורי מוח גבוהים יותר בקליפת המוח.
 

במחקר אחד, למשל, רמת הכאב שנחוותה הייתה כמעט פי שלושה נמוכה יותר בטיפול משולב עם תרופות משככות כאבים ומציאות מדומה לעומת בטיפול תרופתי תוך מתן משככי כאבים בלבד.

בשנים קרובות נראה יותר ויותר דגמי מציאות רבודה ומדומה, משקפ ה- VR יהיו טובים יותר וכך יוכלו לבטל ככל האפשר את הפעילות החושית של החולים ולהפנות את צומת לבם לכיוונים אחרים, מה שמייצר חלופות עבור כמה שיותר חושים וככל שיותר מהחושים של המטופל תופשים את חווית המציאות מדומה\רבודה, כך המטופלים ירגישו יותר בתוך החוויה.
 

בניסוי נוסף, החוקרים בדקו אקראית 120 אנשים שהיו באשפוז בבית החולים סידר-סיני בלוס אנג'לס בין נובמבר 2016 ליולי 2017. החולים היו זכאים  לטיפול החדש במידה והיה להם ציון כאב של יותר משלושה מתוך 10 במהלך 24 השעות שקדמו לבדיקה. 61 אנשים התקבלו אקראית ונחשפו לספריה של 21 חוויות מציאות מדומה - בין החוויות אפשר למצוא: הרפיה מודרכת בסביבות טבע, טיסה מדומה ומשחקי אנימציה , הומלץ להם להשתמש במציאות מדומה במשך שלוש מפגשים של עשר דקות במהלך 48 השעות שלאחר מכן. 59 אנשים בקבוצת הביקורת קיבלו הוראה לכוונן את מכשיר הטלוויזיה שלהם לערוץ בריאות שכלל הרפיה מודרכת וקריאות שירה.

בממוצע, ציוני הכאב שדווחו ירדו ב- 0.46 נקודות (SD 3.01) בקבוצת הביקורת וצנחו ב- 1.72 נקודות (SD 3.56) בקרב אנשים שהשתמשו ב- VR (מציאות מדומה). 

בקרב חולים עם כאב התחלתי מעל 7 מתוך 10, הבדל הזה היה בולט יותר, עם ירידה של 0.93 נקודות (SD 2.16) בקבוצת הביקורת ושל 3.04 (SD 3.75) בקבוצת  (p = 0.02). ההשפעות שימוש במציאות מדומה על כאב היו משמעותיות הן בתחילה והן לאחר 48 עד 72 שעות של שימוש, וחולים דיווחו על שביעות רצון גבוהה יותר מחוויית המציאות מדומה מאשר מצפייה בטלוויזיה. לא נמצא שום הבדל במרשם של אופיואידים בין קבוצות המחקר.

הכתבה נכתבה על ידי לארי סינגול

אולי גם יעניין אותכם: