תמונה מהסרט המחליפים
אישה מבוגרת משחקת ב- second life
כמו שהטכנולוגיה החדשה תתרום למין האנושי, היא עלולה לגרום לתופעות לוואי, האנושות צריכה להיות מוכנה להתמכרות של המשתמשים לטכנולוגיה החדשה.
לאחר המהפכה, העולם כפי שכבר אמרנו, לא יחזור להיות מה שהיה ובדיוק כמו מי שגדל בעולם המערבי במאה הזאת, מי שגדל במאה העשרים ואחת לא ממש ירצה או יוכל לחיות כמו לפני מאה שנה, אנשים רגילים לנוחות למזגן, רכב, טלויזיה ועוד.
כאשר אנשים יחיו במרחב הווירטואלי, הם יהיו כל יכולים ותהיה בהיה רצינית של לחזור למציאות הפיזית שבה אנחנו הרבה יותר מוגבלים ואנושיים.
אני חושב שכשחברות ענק טכנולוגיות מייצרות טכנולוגיות חדשות שעלולות להשפיע בצורה משמעותית על המין האנושי, חובה אליהם גם לדאוג לחנך את הציבור לשימוש נכון.
את התוצאות ההרסניות שיש למשחקי מחשב על חלק מהאנשים ניתן לראות כבר היום.
בסין כיום נפתחים יותר ויותר מכוני גמילה לאנשים שמכורים למשחקי מחשב וגם בעולם המערבי אפשר לראות תוצאות דומות.

 

אז איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה והרבודה? איך זה ישפיע על המין האנושי כחברה ? מה היתרונות ? מה החסרונות ? האם קיים סיכון למין האנושי ? או אולי זה הצעד הבא באבולוציה שלנו כבני אדם להתממשק למכונה ? בכל השאלות הללו נעסוק בסדרת הכתבות החדשה מבית היוצר של מציאות מדומה ישראל.
 

איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה ? (כתבה בלעדית לאתר)
אם לומר את האמת, היה לי מאוד קשה לחשוב מהיכן להתחיל. הטכנולוגיה שחזרה מתהום הנשיאה, תופסת תאוצה יותר מכל טכנולוגיה אחרת בהיסטוריה של המין האנושי.
בסדרת הכתבות הקודמת, סיפרנו לכם את סיפור הלידה של הטכנולוגיה מאז ועד היום. במאמר החדש, נספר לכם מה יקרה לדעתינו בשנים הבאות ועד לעתיד הלא ידוע וכמובן שנשתמש בהרבה דמיון.
בואו נעשה הכרות קצרה עם הטכנולוגיות הקיימות בתחום המציאות מדומה והמציאות הרבודה.
נתחיל בחברת מיקרוסופט האגדית, שעובדת במרץ על משקפי מציאות מדומה ראשונים מסוגם. טכנולוגיה שנראית כאילו יצאה מסרט מדע בדיוני, משקפי המציאות רבודה של מיקרוסופט הולולנס, יהיו הראשונים שנדבר עליהם כי באמת מדובר בטכנולוגיה פאנטסטית.
לפני שנתחיל לדבר על משקפי המציאות רבודה של מיקרוסופט ועל מנת להמחיש לנו את הטכנולוגיה החדשה, הייתי רוצה שניצפה בסרטון הדרכה קצר של חברת מיקרוסופט.
המשקפיים שאתם רואים בסרטון, הם משקפי מציאות רבודה (ar) ובניגוד למשקפי מציאות מדומה, ניתן לראות את המציאות בשילוב הולוגרמות.
המשקפיים החדשים של מיקרוסופט, הולולנס, הם משקפים שכבר קיימות היום, אך נכון לרגע זה, מיקרוסופט מוכרת את משקפי המציאות רבודה שלה למפתחים. עלות משקפי מציאות רבודה נכון לתאריך 10.10.16 עומד על 16.000 שקלים.
כמו שאנחנו יודעים כבר מניסיון חיים, כל מוצר חדש עולה יקר ובמשך הזמן המחיר יורד לאט לאט, עד שהמחיר מתאים לכל כיס.
שימו לב, שבמשקפי מציאות רבודה של מיקרוסופט, אין כבלים והמשקפיים ממש דומות למשקפי ראייה, כך שבתום השימוש אפשר פשוט לתלות אותם על החולצה.
המפתחים של מיקרוסופט, עובדים על כמה פרוייקטים מאוד מאוד מענינים. לדוגמא:
כשאתם מטיילים בכל מקום בעולם, תוכלו לבקש מהמשקפיים להסביר לכם על המקום ומיד המשקפיים יתנו לכם הסבר מפורט על המקום, כולל תצוגה וירטואלית של מה שאתם רואים, כולל הנפשה והולוגרמות. זה הופך את המציאות לסוג של חלום חי ובמידה וזה לא מספיק, משקפי המציאות הרבודה של מיקרוסופט, הולולנס, יוכלו לקחת אותכם לעבר לרגע שבו בנו את העיר או המבנה שבו אתם צופים ממש כמו חזרה בזמן.
למעשה, אתם בכלל לא חייבים לצאת מהבית, הטיול יכול לבוא אליכם הביתה.
בנוסף, תחשבו שאתם נוהגים באוטו כשאתם מרכיבים משקפיים. תוכלו לראות גם את וויז וגם את הכביש בצורה בטוחה. למעשה, כבר היום אני רואה את היום שלאחר הסמארטפונים והטלויזיות.
החזון של מיקרסופט מבטל לחלוטין את הצורך בסמארטפון, הלא כל העולם יהיה שולחן העבודה שלנו ועל ידי שליטה קולית ומחוות, נשלוט בעולם ה- AR כולו.
במידה ונרצה לראות סרט פשוט, נאמר את המילה "סרט" והמשקפיים יקרינו לנו מסך קולנוע. לאן שלא נלך, למטבח, ברחוב, ברכבת ובעבודה, המסך תמיד ישאר כאילו אנחנו לוקחים איתנו טלויזיה 100 אינץ לכל מקום.
במידה ותרצו להגדיל את המסך, בסך הכל תשתמשו באצבעות שלכם ממש כמו בסמארטפון. בנוסף, נוכל לבחור כמה מסכים בו זמנית, לשדר סרטים לחברים ולצפות בסרט קבוצתי במרחב הווירטואלי שיכול להיות על הר בטיבט או על הירח.
חשוב לי לציין, שאני בעצמי לא יודע איך להתמודד אם הטכנולוגיה החדשה שתשנה את חיינו. למשל, ניתן לראות שכבר היום אנשים נפגשים פחות מהעבר. בזכות ה- WHATS UP, הפייסבוק, סקייפ ודומיהם, אנחנו יותר מחוברים במרחב הווירטואלי ופחות מחוברים פיזית.
תחשבו לרגע שבמידה ותרצו להפגש הם חברים, תוכלו לקבוע על מאדים וההולוגרמות של כולכם יהיו במאדים וממש תראו אחד את השני ובמידה ותרצו, תוכלו לטייל בכוכב יחדיו או ליצור איזו עלילה שתרצו, מצד שני מה יעלה בגורל המפגשים בעולם האמיתי ?
לפניכם סרטון שמדגים את ההולוגרמות של מיקרוסופט ומשקפי המציאות הרבודה הולולנס.


 
אז כפי שאתם מבינים, חדר ההולוגרמות של מסע בין כוכבים התעורר לחיים, רק תחשבו על השימושים האין סופיים שהטכנולוגיה הזאת תספק.
אין ספק שחברות הטכנולוגיה החליטו בשבילנו איך יראה העתיד. חברות כמו גוגל, מיקרוסופט, סוני, סמסונג, HTC , פייסבוק ועד רבים אחרים, עובדים ללא הפסקה. ממש כמו בתקופת המלחמה הקרה, בה שני הגושים, המערב בהובלת ארצות הברית והמזרח בראשות ברית המועצות התחרו על הישגים בתחום החלל. היום זה שונה אומנם, אבל העיקרון הוא אותו עיקרון.
העידן שלנו הוא למעשה העידן המסחרי. למדינות כבר אין כוח כמו שיש לחברות ענק, אשר מתחרות האחת בשנייה מי יתן לנו את החווית מציאות מדומה ורבודה הטובה ביותר.
במקביל, צריך לזכור שלא רחוק היום שמכוניות ינהגו את עצמן ורחפנים ישמשו ככלי תחבורה ליגיטמי, ממש כמו מכוניות כיום.
למרות שהעתיד נראה כמו מדע בדיוני, אין מדע בדיוני! כל דבר שבני האדם רצו הם הגשימו. רצינו לעוף, רצינו לנשום מתחת למים, לנחות על הירח, להחליף חלקים בגוף האדם, ומי היה מאמין לפני 100 שנה בלבד שנגיע להישגים כל כך מרשימים. למעשה, הטכנולוגיה עוקפת את המין האנושי, הלא רוב העולם כיום עדיין לא יודע לתפעל טכנולוגיה בניגוד גמור לדור שגדל לתוך זה.
וזאת רק ההתחלה, ממש קרוב מעבר לפינה, מפתחים המדענים אינטיליגנציה מלאכותית, ולא רחוק היום שבו נוכל לסרוק את המוח לתוך המכונה. האם זהו השלב הבא באבולוציה שלנו ?
בשבוע הבא נמשיך לסקור את שוק המשקפי המציאות המדומה, הרבודה, נעקוב אחרי השפן הלבן ונראה עד להיכן מגיעה המחילה.

 
ההתמכרות למשחקי מחשב כפי שכבר אמרנו, זאת בעיה מוכרת, למשל, בתמונה בצד שמאל ניתן לראות אישה מבוגרת שהדמות שלה במשחק היא בחורה צעירה.
האישה משחקת ב- second life משחק המונים אינטרנטי שמאכלס עולם וירטואלי שלם שבו משחקים, חיים, ועובדים, כן! עובדים שם מיליוני אנשים מרחבי העולם.
מה הכוונה לעבוד אתם שואלים ? אז קודם כל, חשוב להסביר שהעולם במשחק second life הוא עולם שלם ואין סופי, בניגוד לכדור הארץ שהוא כוכב אם כמות מוגבלת של מקום, העולם הווירטואלי הוא עולם אין סופי.
ב- second life, אפשר לטייל באין סוף יבשות, לצאת להפלגה, לטוס ממקום למקום ולרכוש מוצרים, כגון: בגדים לדמות שלכם, מתנות לחברים במשחק, ריהוט לבית שלכם במשחק ואפילו לקנות נדלן דיגיטלי, תוכלו לרכוש ארמון ווירטואלי במידה ותרצו, לעולם המשחק יש אפילו כסף משלו ועל מנת לרכוש כסף לעולם המשחק, צריך להמיר כסף מהעולם האמיתי, לכסף של עולם המשחק.
אנשים שחיים בתוך המשחק, צריכים שירות ולכן צריך שיהיו אנשים שעובדים בתוך עולם המשחק.
אז איך זה קורה ? נאמר שאני קונה חנות בגדים בעולם המשחק,אני קונה את הנכס ממש כמו במציאות, אני בוחר שם לחנות, מעצב את החנות, יוצר את הבגדים ולהציע אותם לתושבי עולם המשחק.
יש הרבה מאוד אנשים שחיים מעבודה בעולם הווירטואלי ותתפלאו, יש הרבה אנשים שהתעשרו מאוד בזכות העסקים שלהם בעולם המשחק.
לא מזמן, שחקן במשחק רכש שטח אדמה ובנה עליו טירה בעלות של 5 מליון דולר אמיתי, אולי בעתיד, הילדים שלנו ממש יתאכזבו שלא רכשנו 
שטחים ווירטואלים, ממש כמו שהיום אנחנו לפעמיים מאוכזבים שההורים שלנו לא קנו נדלן בזול לפני 40 שנה בארץ.
כיום, מליוני אנשים חיים ב- second life, חלק מהם מתחתנים שם וחיים שם במשרה מלאה. אני מדביק לכם סרטון יוטיוב של חתונה אמיתית שהתקיימה ב- second life, מדובר באנשים אמיתים שהתאהבו בדמויות הווירטואליות אחד של השני. 
כפי שאתם רואים, גם להתחתן אפשר במציאות מדומה, הרעיון במשחקים מהסוג הזה, שאתם יכולים לבחור מי אתם. גבר, אישה, רב מיני, חייה, או כל יצור שתרצו.
אדם נכה, יכול ללכת בעולם המשחק ואדם שרוצה להיות גיבור על, יהיה גיבור על בעולם המשחק. אדם מבוגר שרוצה להיות צעיר במשחק יהיה צעיר במשחק ובחור צעיר לבן יכול להיות אישה שחורה צעירה ויפה.
וכך בעולם משחק ווירטואלי שיש בו אין סוף אפשרויות, מליוני אנשים חיים ועובדים, חלקם מתמכרים.
כמובן שעדיין לא מדובר בעולם ממשי של ממש, אבל זה הולך להשתנות בקרוב, טכנולוגית המציאות מדומה, רבודה, תשנה את כללי המשחק.
ברגע שנוכל ממש לחיות בעולמות אחרים שאנחנו אוהבים, הרבה אנשים יעדיפו את העולם הווירטואלי על המציאות הרגילה ולחלק מהאנשים תהיה בעיה של התמכרות.
לדוגמא: בסרט המחליפים, שעלילתו מתרחשת בעתיד הלא רחוק, המין האנושי בחר לחיות במציאות המדומה ורק חלק קטן מאוד מהאנשים יוצא למלחמה לשחרר את המין האנושי שלא רוצה בכלל להשתחרר.


 
בעתיד הלא רחוק, החנויות יעלמו כמעט לחלוטין. בעתיד הלא רחוק, אנו נרכוש הכל בעולם המציאות המדומה או הרבודה שלנו. מחשבים בעלי תבונה מלאכותית ישרתו אותנו בעולם המציאות מדומה.
כשנרצה למדוד מוצר או לנסות אותו, נוכל לעשות את זה בעולם הווירטואלי. כשנרצה להזמין רחפנים, פשוט ישלחו לנו את זה באותו הרגע או שמדפסות תלת מימד ידפיסו לנו את זה בבית. במידה וזה יהיה מוצר גדול, סביר להניח שזה יצא ממפעל ממוחשב רובוטי שייצר את המוצר במקום וישלח במהירות לבית הלקוח, על ידי משאית אוטונומית.
לדוגמא, כבר היום ניתן לראות את פרוייקט הרחפנים של אמזון ופרוייקט המכוניות של גוגל. ניתן לראות בתמונה למטה תמונות של הפרוייקטים.


 
להערכתי ולהערכת מומחים בתחום המחשוב והתוכנה, אנו מתקרבים בצעדי ענק לקראת 

סינגולריות טכנולוגית. מומלץ לקרוא על התחום בוויקיפדיה (לדעתי האישית זה חשוב מאוד).

בקצרה, מדובר ביום שבו נוכל לייצר מחשב חכם כמו בן אדם, ואז ניתן לאותו מחשב לבנות מחשב יותר חכם וכן הלאה. עד שהחכמה האנושית תהיה ברמה של נמלה אל מול מחשבי העתיד. ואז ? אז או שניהיה אלוהים או שנחדל להתקיים (כנראה בצורה הנוכחית בכל אופן) או שזה גדול מדי בשבילנו להבין, כי אנחנו למעשה פחות מנמלה, יחסית למחשב על שכזה שמרכז בתוכו את כל הידע האנושי. אני לא יכול לדמיין מה המחשב יחשוב עלינו או על כל דבר אחר.
ועכשיו קצת על מסע בזמן, אוהבים ?
המשך יבוא... במשך הזמן ;)
שלום, נשמח לקבל את הערכתכם לכתבה ולכותבים שלנו באמצעות לחיצה קטנה על כפתור הלייק! תודה
אז מה חדש במציאות מדומה ?
מה זה GRAV LAB ?
הצמיד MYO שליטה מהשרירים
אולי גם יעניין אותכם: