מציאות מדומה ישראל - איך יראה העתיד במציאות מדומה ?
מצא
אישה מבוגרת משחקת ב- second life

ההתמכרות למשחקי מחשב כפי שכבר אמרנו, זאת בעיה מוכרת, למשל, בתמונה למעלה ניתן לראות אישה מבוגרת שהתמכרה לחיים שלה במשחק second life משחק המונים אינטרנטי שמאכלס עולם וירטואלי שלם שבו משחקים, חיים, ועובדים, כן! עובדים שם אנשים מרחבי העולם.
מה הכוונה לעבוד אתם שואלים ? אז קודם כל, חשוב להסביר שהעולם במשחק second life הוא עולם שלם ואין סופי, בניגוד לכדור הארץ שהוא כוכב אם כמות מוגבלת של מקום, העולם הווירטואלי הוא עולם אין סופי.


במשחקים כמו second life, אפשר לטייל באין סוף יבשות, לצאת להפלגה, לטוס ממקום למקום ולרכוש מוצרים, כגון: בגדים לדמות שלכם, מתנות לחברים במשחק, ריהוט לבית שלכם במשחק ואפילו לקנות נדלן דיגיטלי, תוכלו לרכוש ארמון ווירטואלי במידה ותרצו, לעולם המשחק יש אפילו כסף משלו ועל מנת לרכוש כסף לעולם המשחק, צריך להמיר כסף מהעולם האמתי, לכסף של עולם המשחק.


אנשים שחיים בתוך המשחק, צריכים שירות ולכן צריך שיהיו אנשים שעובדים בתוך עולם המשחק, אז איך זה קורה ? נאמר שאני קונה חנות בגדים בעולם המשחק,אני קונה את הנכס ממש כמו במציאות, אני בוחר שם לחנות, מעצב את החנות, יוצר את הבגדים ומציע אותם לתושבי עולם המשחק.


יש הרבה מאוד אנשים שחיים מעבודה בעולם הווירטואלי ותתפלאו, יש הרבה אנשים שהתעשרו מאוד בזכות העסקים שלהם בעולם המשחק.
לא מזמן, שחקן במשחק רכש שטח אדמה ובנה עליו טירה בעלות של 5 מליון דולר אמתי, אולי בעתיד, הילדים שלנו ממש יתאכזבו שלא רכשנו שטחים ווירטואליים, ממש כמו שהיום חלקנו לפעמיים מאוכזבים שההורים שלנו לא קנו נדלן בזול לפני 40 שנה בארץ.


כיום, מליוני אנשים חיים ב- second life, חלק מהם מתחתנים שם וחיים שם במשרה מלאה. אני מדביק לכם סרטון יוטיוב של חתונה אמתית שהתקיימה ב- second life, מדובר באנשים אמתיים שהתאהבו בדמויות הווירטואליות אחד של השני.


 

איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה והרבודה ? פרק א
אז איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה והרבודה? איך זה ישפיע על המין האנושי כחברה ? מה היתרונות ? מה החסרונות ? האם קיים סיכון למין האנושי ? או אולי זה הצעד הבא באבולוציה שלנו כבני אדם להתממשק למכונה ? בכל השאלות הללו נעסוק בסדרת הכתבות החדשה מבית היוצר של מציאות מדומה ישראל.

איך יראה העתיד בתחום המציאות מדומה, הרבודה והמשולבת ? איך זה ישפיע על המין האנושי כחברה ? מה צופה לנו העתיד ? האם קיים סיכון למין האנושי ? ואולי זה הצעד הבא באבולוציה שלנו כבני אדם להִתְמַמְשֵׁק למכונה ? בדיוק בנושאים אלו אעסוק בסדרת הכתבות החדשה שלי, שמי עמית קיסר ממציאות מדומה ישראל ואני מכניס אתכם יחד איתי לחור הארנב שלך אליס.

 

היה לי קשה מאוד להחליט מהיכן להתחיל. טכנולוגית המציאות מדומה שחזרה מתהום הנשיאה, תופסת תאוצה ומסתמנת כטכנולוגיה המשמעותית ביותר שידענו עד היום שתזעזע את הבנת המציאות שלנו מהיסוד.


בכתבה קודמת, סיפרנו לכם את סיפור הלידה של הטכנולוגיה מראשיתה ועד היום. בכתבה הבאה, אספר לכם מה אני יודע שהולך לקרות בשנים הקרובות ועד לעתיד שאני רואה על ידי שימוש בהרבה דמיון והגיון בריא.


בואו נעבור מהר על כמה פרטים בנושא הטכנולוגיות הקיימות בתחום המציאות מדומה והמציאות הרבודה נתחיל בחברת מיקרוסופט, שעובדת במרץ על משקפי מציאות מדומה ראשונים מסוגם, מדובר בדגם שני של החברה. טכנולוגיה שנראית כאילו יצאה מסרט מדע בדיוני, משקפי המציאות רבודה של מיקרוסופט הולולנס או באנגלית HoloLens  , יהיו הראשונים שנדבר עליהם כי באמת מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך.


לפני שנתחיל לדבר על משקפי המציאות רבודה של מיקרוסופט ועל מג'יק ליפ , אני רוצה להמחיש לכם את הטכנולוגיה החדשה, בואו נצפה בסרטון קצר של חברת מג'יק ליפ.

המשקפיים שאתם רואים בסרטונים, הם משקפי מציאות רבודה (ar) ובניגוד למשקפי מציאות מדומה, ניתן לראות את המציאות בשילוב הולוגרמות.
המשקפיים החדשים של מיקרוסופט, הולולנס, הם משקפים שכבר קיימות היום, אך נכון לרגע זה, מיקרוסופט מוכרת את משקפי המציאות רבודה שלה למפתחים. עלות משקפי מציאות רבודה נכון לתאריך 10.10.16 עומד על 16.000 שקלים.
כמו שאנחנו יודעים כבר מניסיון חיים, כל מוצר חדש עולה יקר ובמשך הזמן המחיר יורד לאט לאט, עד שהמחיר מתאים לכל כיס.
שימו לב, שבמשקפי מציאות רבודה של מיקרוסופט, אין כבלים והמשקפיים ממש דומות למשקפי ראייה, כך שבתום השימוש אפשר פשוט לתלות אותם על החולצה.
המפתחים של מיקרוסופט, עובדים על כמה פרוייקטים מאוד מאוד מענינים. לדוגמא:
כשאתם מטיילים בכל מקום בעולם, תוכלו לבקש מהמשקפיים להסביר לכם על המקום ומיד המשקפיים יתנו לכם הסבר מפורט על המקום, כולל תצוגה וירטואלית של מה שאתם רואים, כולל הנפשה והולוגרמות. זה הופך את המציאות לסוג של חלום חי ובמידה וזה לא מספיק, משקפי המציאות הרבודה של מיקרוסופט, הולולנס, יוכלו לקחת אותכם לעבר לרגע שבו בנו את העיר או המבנה שבו אתם צופים ממש כמו חזרה בזמן.

 

כפי שאתם מבינים, אתם בכלל לא חייבים לצאת מהבית, העולם יכול לבוא אליכם הביתה, והייתי רוצה לתת דוגמה: לאחת התשובות לשאלה גדולה במדע כיום היא:

במידה ויש כל כך הרבה כוכבים ביקום וכל כך הרבה תרבויות מפותחות ביקום, עשו על זה גם נוסחה נוסחת דרייק, אז איפה כולם ? ואחת התשובות לשאלה הקשה הזאת היא, שברגע שתרבות מסוימת מפתחת מציאות מדומה, אין לה יותר צורך ללכת לשום מקום באמת, יצאתי קצת מההקשר ונחזור לזה בהמשך.


חוזרים למשקפי המציאות המשולבת של magic leap,  HOLOLENS 2, תחשבו שאתם נוהגים באוטו כשאתם מרכיבים משקפי מציאות מעורבת תוכלו לראות וויז וגם את הכביש בצורה בטוחה, תחשבו שכל המכשירים הפיזיים נעלמים, אין צורך בטלוויזיה, מחשב, סמארטפון או שום דבר פיזי על מנת לתקשר, לצפות, או לצרוך. (side affact כל הכבלים המעצבנים והמכשירים הפיזיים, לא יהיה בהם צורך יותר)

 

למעשה, כבר היום אני רואה את היום שלאחר הסמארטפונים והטלוויזיות, הכפי שכבר אמרתי החזון של מיקרסופט ומתחרתה magic leap מבטל לחלוטין את הצורך במכשירים פיזים, כל העולם יהיה שולחן העבודה שלנו ועל ידי שליטה קולית ומחוות, נשלוט בעולם ה- AR.

אז כפי שאתם מבינים, חדר ההולוגרמות של מסע בין כוכבים התעורר לחיים, רק תחשבו על השימושים האין סופיים שהטכנולוגיה הזאת תספק.
אין ספק שחברות הטכנולוגיה כבר החליטו איך יראה העתיד. חברות כמו גוגל,מיקרוסופטסוניסמסונגHTC , magic leap, פייסבוק ועד רבים אחרים, עובדים ללא הפסקה, בפיתוח התחום.


לסיכום חלק ראשון בכתבה: צריך לזכור שלא רחוק היום שמכוניות ינהגו את עצמן ורחפנים ישמשו ככלי תחבורה ליגיטמי וככלי משלוחים, ממש כמו המכוניות שכבר נוהגות לבד הרבה יותר טוב מבני אדם ולמרות שהעתיד נראה כמו מדע בדיוני, אין מדע בדיוני! כל דבר שבני האדם רצו הם הגשימו, רצינו לעוף, רצינו לנשום מתחת למים, לנחות על הירח, להחליף חלקים בגוף האדם, ומי היה מאמין לפני 100 שנה בלבד שנגיע להישגים כל כך מרשימים. למעשה, הטכנולוגיה עוקפת את המין האנושי , זאת עובדה מדעית שמסמלת את תחילת נקודת העל חזור שלנו, הסינגולריות.


ומה שכתבתי עד עכשיו זאת רק ההתחלה, כי בעוד זמן מאוד קרוב, מפתחים המדענים אינטליגנציה מלאכותית ולא רחוק היום שבו נוכל לסרוק את המוח לתוך המכונה ולעשות עוד הרבה דברים מדהימים (אין מילה קיימת לתאר את זה באמת) האם זהו השלב הבא באבולוציה שלנו , חשבתם שעתיד המציאות מדומה נמצא במשקפים ? על כל זה נדבר בפרק ב.


בחלק ב של הכתבה, נמשיך לסקור את שוק משקפי המציאות המדומה, הרבודה והמשולבת ונמשיך לעקוב אחרי הארנב הלבן, נראה לאן זה ייקח אותנו. 

איך העתיד שלנו יראה ואיך טכנולוגית המציאות מדומה והמשולבת תשנה את חיינו ? כמו שסיימתי את פרק א , מה שכתבתי עד עכשיו זאת רק ההתחלה, בחלק ב של הכתבה, נמשיך לסקור את שוק משקפי המציאות המדומה, הרבודה והמשולבת ונמשיך לעקוב אחרי הארנב הלבן, נראה לאן זה ייקח אותנו.

 

כמו שהטכנולוגיה החדשה תתרום למין האנושי, היא עלולה גם לגרום לתופעות לוואי, האנושות צריכה להיות מוכנה להתמכרות של המשתמשים לטכנולוגיה החדשה.


לאחר שהמהפכה תושלם, העולם כפי שכבר אמרנו, לא יחזור להיות מה שהיה ובדיוק כמו מי שגדל בעולם המערבי במאה הזאת, אף אחד לא ממש ירצה או יוכל לחיות כמו לפני מאה שנה, אנשים רגילים לנוחות ולמזגן, רכב, טלוויזיה, מחשבים  ועוד...


כאשר אנשים יחיו במרחב הווירטואלי, הם יהיו כל יכולים וזאת עלולה להיות בעיה רצינית, לחזור למציאות הפיזית שבה אנחנו הרבה יותר מוגבלים ואנושיים, יראה לנו לא מעניין, ואני חושב שכשחברות ענק טכנולוגיות מייצרות טכנולוגיות חדשות שעלולות להשפיע בצורה משמעותית על המין האנושי, חובה אליהם גם לדאוג לחנך את הציבור לשימוש נכון, מה שלא קורה בפועל לצערי.


את התוצאות ההרסניות שיש למשחקי מחשב על חלק מהאנשים ניתן לראות כבר היום, בסין כיום נפתחים יותר ויותר מכוני גמילה לאנשים שמכורים למשחקי מחשב וגם בעולם המערבי אפשר לראות תוצאות דומות. 


 

אז כפי שאתם רואים, גם להתחתן ולהיות צעירים אפשר במציאות מדומה ומשולבת, הרעיון במשחקים מהסוג הזה, שאתם יכולים לבחור מי אתם. גבר, אישה, רב מיני, חייה, או כל יצור שתרצו.


אדם נכה, יכול ללכת בעולם המציאות המדומה ואדם שרוצה להיות גיבור על, יהיה גיבור על בעולם המשחק. אדם מבוגר שרוצה להיות צעיר במשחק יהיה צעיר במשחק ובחור צעיר לבן יכול להיות אישה שחורה צעירה ויפה וכך בעולם משחק ווירטואלי שיש בו אין סוף אפשרויות, מליוני אנשים חיים ועובדים, חלקם מתמכרים.


כמובן שעדיין לא מדובר בעולם ממשי של ממש, אבל זה הולך להשתנות בקרוב, טכנולוגית המציאות מדומה, המשולבת והרבודה, הולכים לשנות את המציאות.


ברגע שנוכל ממש לחיות בעולמות אחרים שאנחנו אוהבים, הרבה אנשים יעדיפו את העולם הווירטואלי על המציאות הרגילה ולחלק מהאנשים תהיה בעיה של התמכרות, לדוגמה: בסרט המחליפים, שעלילתו מתרחשת בעתיד הלא רחוק, המין האנושי בחר לחיות במציאות המדומה ורק חלק קטן מאוד מהאנשים יוצא למלחמה לשחרר את המין האנושי שלא רוצה בכלל להשתחרר.
 

חשוב להבין ונדבר על זה בהמשך הכתבה שנדבר על העתיד הלא רחוק שנים בודדות, מציאות מדומה אמתית לא מבוססת משקפים, יש גבול לכמות החושים שאפשר להכניס בטכנולוגיה כזאת פרימיטיבית, בהמשך נדבר בהרחבה על Neuralink של אילון מאסק ומה זה באמת מציאות מדומה.

 

תוך שנים בודדות, החנויות הפיזיות יכחדו כמעט לחלוטין. בעתיד הלא רחוק, אנו נרכוש הכל בעולם המציאות מדומה, משולבת , רבודה שלנו. מחשבים בעלי תבונה מלאכותית ישרתו אותנו בעולם המציאות מדומה, כשנרצה למדוד מוצר או לנסות אותו, נוכל לעשות את זה בעולם הווירטואלי. כשנרצה להזמין משהו מחנות דיגיטלית, רחפנים פשוט ישלחו לנו את זה באותו הרגע או שמדפסות תלת ממד ידפיסו לנו את זה בבית. במידה וזה יהיה מוצר גדול, סביר להניח שזה יצא ממפעל ממוחשב רובוטי שייצר את המוצר במקום וישלח במהירות לבית הלקוח, על ידי משאית אוטונומית.


בקצרה, כבר היום ניתן לראות את פרויקט הרחפנים של אמזון, פרויקט המכוניות האוטונומיות של גוגל וטסלה. ניתן לראות בתמונה למטה תמונות של הפרויקטים. 

להערכתי ולהערכת מומחים בתחום המחשוב והתכנה, אנו מתקרבים בצעדי ענק לקראת הסינגולריות הטכנולוגית שנדבר אליה בהרחבה בכתבות הבאות, לסיכום בקצרה, מדובר ביום שבו נוכל לייצר מחשב חכם כמו בן אדם ואז ניתן לאותו מחשב לבנות לבד מחשב יותר חכם וכן הלאה. עד שהחכמה האנושית תהיה ברמה של נמלה אל מול מחשבי העתיד.

אתם בטח שואלים ? למה אף אחד לא יודע מה יקרה בסינגולריות ? זאת הסיבה שבחרו את השם סינגולריות על שם הסינגולריות בחורים שחורים, אף אחד לא יודע מה קורה בדיוק שנכנסים לחור שחור. אז או שנהייה אלוהים או שנחדל להתקיים (כנראה בצורה הנוכחית בכל אופן) סביר להניח שזה גדול מדי בשבילנו להבין, כי אנחנו למעשה פחות מנמלה, יחסית למחשב על שכזה שמרכז בתוכו את כל הידע האנושי. אני לא יכול לדמיין מה המחשב יחשוב עלינו או על כל דבר אחר.

 

איך זה קשור למציאות מדומה ורבודה נגיע לזה בחלק ג של סדרת הכתבות החדשה של עמית קיסר ממציאות מדומה ישראל. 
שלום, נשמח לקבל את הערכתכם לכתבה ולכותבים שלנו באמצעות לחיצה קטנה על כפתור הלייק! תודה
אז מה חדש במציאות מדומה ?
מה זה GRAV LAB ?
הצמיד MYO שליטה מהשרירים
אולי גם יעניין אותכם: