לא סתם מוכרים, מומחים. התקשרו עכשיו 09-8320333
חפש
בתמונות ניתן לראות את המתקני וי אר של תחילת שנות התשעים, שימו לב כמה זה נראה דומה להיום מבחינת הרעיון.

לפני 27 שנה כשהייתי ילד בן 13 בערך, אבא שלי לקח אותי לדיזינגוף סנטר בתל אביב, שם היתה משחקיית VR הראשונה היי פעם בישראל ושם בפעם הראשונה פגשתי את הטכנולוגיה שהסעירה את ילדותי.
אני זוכר עצמי כנער צעיר בגיל בר מצווה עומד נפעם למול מכשירי הענק שנראים כמו חללית מעולם אחר, כשהגיע תורי .הנציג במקום הלביש לי קסדה ענקית וציוד נורא כבד, אבל למי היה אכפת אני נכנס לעולם אחר.
חשוב לציין שבתקופה בה ראיתי את מתקן המציאות מדומה הראשון שלי, שיא הטכנולוגיה באותה תקופה היה מחשב בשם amiga מחשב על גרפי לאותה תקופה ובזמן שלאחרים היה PC בצבעים צהוב שחור או ירוק שחור, לי היה 4080 צבעים משהו כזה שזה בלתי נתפס באותה תקופה ולמי ששואל מהיכן הכסף ? את כל כספי הבר מצווה שלי השקעתי במחשב העל של דאז, אנוכי היה גיימר כבר אז.
אפילו אני מישהו שכבר ראה מסך צבעוני באותה תקופה, הייתי מופתע מרמת הטכנולוגיה אז ולחלוטין אין ספק שהחולמים והמפתחים של אז נתנו את עצמם לפרוייקט המציאות מדומה.
אז נכון המשחק היה מגושם, הגרפיקה נוראית, וזה היה כבד! אבל נורא נהנתי ומאז חיי השתנו, חיכיתי לטכנולגיה שתתפתח ותגיע לבתים ביום מן הימים.
כבר אז ,בתור ילד,הבנתי מה הפוטנציאל האדיר בטכנולוגיה הזאת ובתור ילד שהיה חי בדימיון ומאוד יצירתי ידעתי שזה השלב הראשון של ממשק אדם מכונה, גם ידעתי שברגע שהטכנולוגיה תבשיל המציאות לא תהיה אותו דבר יותר, כי מה זה מציאות בעצם ? חשבתי לעצמי, שום דבר לא יעצור את זה...    ואז זה נעלם כמו שבא.
שנים חיכיתי עד שהזכרון אוחסן לו היי שם בילדות שלי והשנים חלפו וחלפו וחלפו עד שפשוט זה נעלם לתת מודע ואז לפני כמה שנים בעיתון, כתבה קטנה על בחור שבונה קסדת מציאות מדומה במחסן שלו, למשקפי המציאות מדומה שלו הוא נתן את השם אוקולוס ריפט.
כמה חודשים לאחר מכן הייתה עוד כתבה בעיתון, כתבה גדולה הפעם "פייסבוק רוכשת את אוקולוס ב-2 מליארד דולר) ואז הבנתי! זה הרגע לו חיכיתי ה- VR חזר והפעם לתמיד!
אז מה זה המציאות מדומה הזה בכלל ? מתי זה התחיל ? למה זה התחיל ? למה זה ישמש ? לכל השאלות אני מקווה לענות לכם בסדרת כתבות חדשה, אני גם אעלה תמונות של הטכנולוגיות מציאות מדומה לאורך השנים.

 

מה זה המציאות מדומה, רבודה הזאת ולמה אנחנו נורא מתרגשים ?
אז רגע איך הכל התחיל ?
הטכנולוגיה של המציאות מדומה איתנו עוד הרבה לפני שנולדתי וחשוב לי לציין שאני בן 39,
אז רגע ,ישאלו הצעירים שבנינו, יש מציאות מדומה מעל ל- 40 שנה ? אז כן!
השנה היא 1965 הקוסמונאוט הראשון שהולך בחלל, 
לינדון ב ג'ונסון הוא נשיא ארצות הברית,
ואדם בשם אייבון סאת'רלנד בודק את הטכנולוגיה החדשה שלו
head montian display בראשי תיבות (HMD) שלמעשה בעתיד הטכנולוגיה תשמש בסיס לטכנולוגיה שכולנו מכירים כמציאות מדומה. 
 
הטכנולוגיה עבדה ובאמת נתנה תחושה של עולם אחר אבל הטכנולוגיה הייתה מבוססת על פילם מה שלא היה משכנע במיוחד וגם נדרשה קומה שלמה לאחסן את הטכנולוגיה החדשה.
אבל...   אולי זה לא כל כך מדוייק כי במידה ומציאות מדומה זאת טכנולוגיה שמגרה לנו את החושים ונותנת לנו להרגיש בעולם אחר אז...    לפני שאייבון סאתר'לנד בכלל בנה את המכשיר מציאות מדומה שלו, 10 שנים לפני ליתר דיוק.
השנה 1965 ורעיון חדשני ומהפכני תופס תאוצה ולמרות שזה נראה כאילו המכונה לבשה את האדם, מדובר בהחלט מין סוג של משקפי מציאות מדומה, האדם בפנים הרגיש רוח, סאונד בסטריאו איכותי לאותה תקופה ומסך בשחור לבן בזווית רחבה ותלת מימד, המכונה הייתה בהחלט מגרה את החושים, למעשה מדובר בקופסא גדולה שמכניסים את הראש בפנים.
בשנת 1962 אפילו היתה מערכת אחת עובדת שהוצגה לציבור, אבל בכדי להבין איך המציאות מדומה התפתחה אנחנו חייבים להתקדם בסיפור על עבר העתיד.
אז איך למעשה הגענו מרטרו ל- RIFT ? השימוש במציאות מדומה בשנות ה- 60\70 היה בעיקר על ידי הצבא האמריקאי, חוקרים ונאסא.
ההתקדמות הרצינית בתחום המציאות מדומה קרתה בשנות השמונים המוקדמות....   
אני נולדתי! חחח ועכשיו ברצינות, nasa הציגה באותה תקופה משקפי מציאות מדומה שנועדו לטייסי קרב ואז למעשה נולד המושג VR או בעברית מציאות מדומה.
משקפי המציאות של נאסא היו למעשה קסדת אופנוע שעלייה הרכיבו מסכי lcd ואת הטכנולוגיה החדשה שכללה גם 360 מעלות.
לא יהיה ניתן להשלים את הסיפור על המציאות מדומה בלי להזכיר את רנדי פאוש, רנדי פאוש מוכר בעיקר בזכות ההרצאות שלו על איך להגשים את חלומות הילדות שלנו, אז איך רנדי קשור לסיפור שלנו אתם שואלים ? רנדי פאוש היה עובד בדיסני כשהתחילו לנסות לשלב את המציאות מדומה בתעשייה ולאחר מכן ראנדי התחיל בסדרת הרצאות וקורסים בתחום המציאות מדומה, בזכותו של רנדי דור שלם של מתכנתים חלם על מציאות מדומה, מה שכמובן הקפיץ את הטכנולוגיה קדימה.
ואז בשנות התשעים אירע האירוע הכי גדול עד אז בתחום המציאות מדומה.

השנה 1990, זוהי השנה שבה חברות רבות הציגו טכנולוגית מציאות מדומה, זוהי גם השנה שבה אני הכרתי את הטכנולוגיה שתעצב את עתיד האנושות.
בכל רחבי העולם הופיעו מכונות ענק של משקפי מציאות מדומה 360, מכל מיני דגמים ולכל מיני סוגי משחקים, בישראל המכונות הופיעו בדיזנגוף סנטר בתל אביב.
המכונות כללו משקפי מציאות מדומה גדולים ומסורבלים, מתקן הליכה 360 שמאוד דומה לפרוייקט omni העכשווי וידיות משחק שממש מזכירות את הידיות משחק של HTC VIVE ו OCULUS RIFT ולהלן קצת תמונות מהמפץ הגדול של שנות התשעים.


 
כותב המאמר: עמית קיסר, מאמר בלעדי לאתר מציאות מדומה ישראל, כל הזכויות שמורות.
 
 
בתמונה הימנית למעלה רואים אדם משחק במשקפי מציאות מדומה על מתקן דמוי omni.
           בתמונה השמאלית למעלה רואים אנשים  משחקים במתקני מציאות מדומה ועשן מוסיף אפקטים למשחק.
                      בתמונה מימין למטה רואים אופנוע מחובר למחשב פרימיום של אותה התקופה (שתבינו שלמחשב אז היה מגה זכרון לאחר הרחבה)
                                 בתמונה משמאל למטה המשחק הראשון ששיחקתי במציאות מדומה, כפי שאפשר לראות הגרפיקה מאוד בסיסית, אבל זה עבד.
החברה ששלטה בשוק המציאות מדומה בשנות התשעים הייתה חברה שעונה לשם vr group,
החברה היפנית הצליחה לגרום לדור שלם לחלום מציאות מדומה.
שנות התשעים היו מלאות בסרטי מציאות מדומה שהציתו את הדמיון כגון: ג'וני נמוניק, brainscan, arcadeVirtuosityThe Thirteenth Floor
, the matrix 1,2,3, Strange DayseXistenZThe Lawnmower Man
ועוד...                    ועכשיו אני עוצר!!!!!!!!!!
במידה ולא ראיתם את אחד הסרטים ואתם מעריצים את הטכנולוגיה של המציאות מדומה כמוני, יש לכם מה לעשות בסוף שבוע הקרוב.
לאחר ההצלחה של תחילת שנות התשעים, הצטרפו לחגיגה חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר דאז, חברת SEGA וחברת NINTENDO, חברת נינטנדו היציגה בשנת 1995 את ה- Virtual Boy וחברת סגה היציגה את SEGA VR.
שתי הקונסולות מציאות מדומה היו מיועדות לשוק הביתי, אך נכשלו בגדול והצרכנים הצביעו ברגליהם, הכשלון נבע בין היתר מטכנולוגיה בראשיתית, המחשבים היו חלשים והגרפיקה נוראית לסטנדרטים של היום.
להלן מספר תמונות:
מצד ימין למטה ניתן לראות את הקונסולה של חברת SEGA ומצד שמאל ניתן לראות את הקונסולה של חברת NINTENDO.
בשנת 1996 חלה הידרדרות נוספת בתחום המציאות מדומה, כאשר גם מתקני המציאות מדומה
המגושמים כשלו כישלון חרוץ ונעלמו מהנוף לחלוטין, נשכחו אל תאום נשיה.
השנה היא 2012, כעשרים שנה לאחר שנעלמה לחלוטין טכנולוגית המציאות מדומה, בחור צעיר בשם פאלמר לאקי, עוד לא בן 20, פיתח במחסן בבית הוריו את דגם המשקפי מציאות מדומה שלו, שענו לשם אוקולוס ריפט.
פאלמר שרצה להגשים את חלום חייו, להחזיר לעולם את טכנולוגית המציאות מדומה, העלה באוגוסט 2012 את הפרוייקט שלו לאתר מימון ההמונים
 kickstarter.
בפחות מחודש, פאלמר הצליח לגייס מ- 9000 גולשים, שני מליון דולר על מנת להמשיך ולפתח את משקפי המציאות מדומה שלו.
בתאריך ה- 25 במרץ 2014, פייסבוק קנתה ממנו את החברה אוקולוס בסכום האסטרונומי של 2 מיליארד דולר! 400 מיליון במזומן ו- 1.6 מליארד דולר במניות של חברת פייסבוק.


 
חברת פייסבוק ופאלמר, נתקלו בהרבה מכשולים טכנולוגים עד ליצירת המוצר המוגמר, שהדגם הסופי שלו לצרכן הושק  בתאריך 26 במרץ 2016.
הדגם הסופי לצרכן עונה לשם oculus rift c1.
המה מה, מכיוון שאוקולוס לקחה את הזמן, את הבכורה גנבה חברת HTC עם משקפי המציאות מדומה שלה htc vive.
כיום, חברת אוקולס מנסה לצמצם פערים למול  חברת htc, נכון לתאריך 28.09.16.
הנתון יוכל להשתנות, כאשר אוקולוס תתחיל לשווק את הג'ויסטיקים וגלאי הלייזר שלה, בדומה לאלו של ה- htc vive.
עוד ועוד חברות ענק, מצטרפות מדי יום לתחרות בתחום משקפי המציאות מדומה, כגון: סוני, מיקרוסופט, אפל, סמסונג, וואווי, ועוד ועוד ועוד...
אבל הסיפור שלנו עוד לא נגמר, ההפך הוא הנכון, הוא רק מתחיל. בשנים הקרובות נראה יותר ויותר טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה, אבל זה כבר לכתבה הבאה שלנו, הכתבה הבאה תעסוק בעתיד המציאות מדומה ואיך יראה העתיד.

 
שלום, נשמח לקבל את הערכתכם לכתבה ולכותבים שלנו באמצעות לחיצה קטנה על כפתור הלייק! תודה
אז מה חדש במציאות מדומה ?
מה זה GRAV LAB ?
הצמיד MYO שליטה מהשרירים
אולי גם יעניין אותכם: