מציאות מדומה ישראל - אז מה זה מציאות מדומה ? (הסיפור המלא)
מצא
098320333

מה זה מציאות מדומה ומתי זה התחיל ?

היי לכולם אני מעלה את הכתבה הזאת מחודשת ומעודכנת לכבוד יום העצמאות,  זה הסיפור האישי הקצר שלי ואז את תולדות הסיפור כולו ואני גם אשמח לשמוע איך אתם נדבקתם בחיידק.

.

 הכל התחיל מבחינתי לפני 27 שנה כשהייתי ילד בן 13 בערך, אבא שלי לקח אותי לדיזינגוף סנטר בתל אביב למשחקיית המציאות מדומה הראשונה שנפתחה בישראל, ושם באותו הרגע זאת הייתה הפעם הראשונה שפגשתי את הטכנולוגיה שהסעירה את ילדותי.


אני זוכר עצמי כנער צעיר כבן 13, עומד ונפעם למול מכשירי הענק שנראים כמו רובוטריקים מעולם אחר, ואני זוכר כשהגיע תורי .המפעיל במקום הלביש אותי בחליפה וקסדה  ענקית אני גם זוכר שהציוד היה נורא כבד. (אבל למי היה אכפת, נכנסתי לעולם אחר).

וזה היה המשחק הראשון ששיחקתי כילד (שיא הטכנולוגיה של אז, מבוסס על מחשבי אמיגה)

 


חשוב לציין שבשנות ה- 90, שיא הטכנולוגיה של מחשב גרפי היה ה-  amiga מחשב "על" לאותה תקופה ובזמן שלרוב היה תואם PC בצבעים צהוב שחור או ירוק שחור, לאמיגה היה מפרט מרשים לזמנו: 

The Amiga 500 (1987) was the best selling model.

יצור Commodore International
דגם Amiga
סוג Personal computer
Game console (CD32)
תאריך שחרור July 23, 1985; 33 years ago (Amiga 1000)
מחיר US$1,295 + US$300 (monitor)
יורשים 1996 (Amiga 1200 & 4000T)
מערכת הפעלה AmigaOS on Kickstart
מעבד Motorola 680x0 @ ≈7 MHz & higher
זכרון 256 kilobytes and higher, expandable

 

 

לאחר החוויה המטלטלת חיובית, החלטתי שאני רוצה מציאות מדומה בכל מחיר, אבל קודם כל, היה צריך מחשב חזק, כשהגעתי לגיל בר מצווה ,את כל כספי הבר מצווה שלי השקעתי במחשב amiga 500, למי שהיה amiga בשנות ה- 90 יבין את התרגשות שלי, אבל לצערי עד שקניתי את המחשב המציאות מדומה נעלמה, בדיעבד נעלמה ליותר מעשרים שנה, אז נכון, המשחקים היו פרימיטיביים ומגושמים, הגרפיקה נוראית, וזה היה כבד! אבל  זה השאיר בי חותם, ומאז כפי שאתם רואים חיי השתנו, חיכיתי לטכנולוגיה שתתפתח ותחזור ביום מן הימים.


כבר אז ,בתור ילד,הבנתי מה הפוטנציאל האדיר של הטכנולוגיה הזאת ובתור ילד שחי על סרטי מדע בדיוני ,ידעתי שזה השלב הראשון של ממשק אדם ומכונה, גם ידעתי שברגע שהטכנולוגיה תבשיל, המציאות לא תהיה אותו דבר יותר, כי מה זה מציאות בעצם ? אני זוכר שחשבתי לעצמי, שום דבר לא יעצור את זה... ואז זה נעלם כמו שבא.


20 שנה אחרי

שנים חיכיתי למציאות מדומה, עד שהחיים והמציאות הפיזית דחקו לפינה את הזיכרונות והחלומות על מציאות מדומה, השנים חלפו וחלפו וחלפו, ואז לפני כמה שנים בעיתון, כתבה קטנה בעיתון על בחור שבונה קסדת מציאות מדומה במחסן שלו, הבחור שעונה לשם פאלמר לאקי נתן את השם "צוהר" או "חלון" , והשם באנגלית היה oculus.


כמה חודשים לאחר מכן הייתה עוד כתבה בעיתון, כתבה גדולה הפעם "פייסבוק רוכשת את אוקולוס ב-2 מליארד דולר) ואז הבנתי! זה הרגע לו חיכיתי ה- VR חזר, הפעם לתמיד והשאר היסטוריה, עזבתי את תחום המחשבים ועברתי למציאות מדומה ורבודה.


אז מה זה המציאות מדומה הזאת בכלל ? מתי זה התחיל ? למה זה התחיל ? למה זה טוב ? ,לכל השאלות אני מקווה לענות לכם בכתבה החגיגית שלפניכם, בתמונות ניתן לראות את מתקני המציאות מדומה (וי אר) של תחילת שנות התשעים, ושימו לב כמה זה נראה דומה להיום בכל כך הרבה צורות.

 

 

 

וככה זה היה נראה בטלוויזיה כשהציגו את המציאות מדומה בשנות התשעים:

 

 

אבל בואו נחזור יותר אחורנית בזמן ונראה מה יקרה ?
מסתבר, שהטכנולוגיה של המציאות מדומה איתנו עוד הרבה לפני שנולדתי וחשוב לי לציין שאני בן 42 עוד מעט ולא ילד,  אבל המציאות מדומה קיימת הרבה לפני. 


השנה היא 1965, הקוסמונאוט הראשון הולך בחלל ופורצת מלחמת וייטנאם ,אדם בשם אייבון סאת'רלנד בודק את הטכנולוגיה החדשה שלו head montian display בראשי תיבות (HMD) , ובעתיד למעשה הטכנולוגיה תשמש את הבסיס לטכנולוגיה שכולנו מכירים כמציאות מדומה ורבודה.

 

 

 

אייבון סאת'רלנד באמת היה הראשון שהצליח לגרום לטכנולוגיה לתת תחושה של עולם אחר, באותה תקופה הטכנולוגיה הייתה מבוססת על פילם, מה שלא היה משכנע במיוחד, הבעיה הגדולה במיוחד דו משמעי, הייתה הגודל שדרש קומה שלמה של איחסון.


אבל, בואו ננסה לחדד את זה יותר,  כי אולי זה לא כל כך מדויק, במידה ומציאות מדומה זאת טכנולוגיה שמגרה לנו את החושים ונותנת לנו להרגיש בעולם אחר אז, לפני שאייבון סאתר'לנד בכלל בנה את המכשיר מציאות מדומה שלו,  היה כבר מישהו שרשם מוצר חדשני ומהפכני שתפס תאוצה, ולמרות שזה נראה כאילו המכונה לבשה את האדם, מדובר בהחלט בסוג של משקפי מציאות מדומה.

מדובר למעשה בקופסה גדולה שלידה כיסא, הלקוח היה משלם יושב על הכיסא ומכניס את הראש למכונה. בתוך המכונה הלקוח הרגיש רוח, סאונד בסטריאו איכותי לאותה תקופה ומסך בשחור לבן בזווית רחבה ותלת מימד, המכונה מגרת חושים וקסומה לאותה תקופה

.
בשנת 1962 אפילו הייתה מערכת אחת עובדת שהוצגה לציבור( דוגמה בתמונה) , אבל זה כבר היסטוריה, ובכדי להבין יותר את תחום המציאו מדומה חייבים להתקדם בסיפור לעבר העתיד.

 

 

 

אז איך למעשה הגענו למעשה מרטרו ל- RIFT ? השימוש במציאות מדומה בשנות ה- 60\70 היה בעיקר על ידי הצבא האמריקאי, חוקרים ונאסא וההתקדמות הרצינית בתחום  קרתה בשנות השמונים המוקדמות.

 
כנראה בגלל שאני נולדתי! חחח ועכשיו ברצינות, nasa הציגה באותה תקופה משקפי מציאות מדומה שנועדו לטייסי קרב ואז למעשה נולד המושג VR או בעברית מציאות מדומה, מה שמשעשע זה לראות שהשימוש במציאות מדומה באותם שנים היה מבוסס על קסדת אופנוע, אבל המשקפיים אובזרו בשני מסכי לד, וטכנולוגית 360.


 

חשוב לציין בשנות השמונים את הסיפור של רנדי פאוש, האיש מוכר בעיקר בזכות ההרצאות שלו על איך להגשים את חלומות הילדות שלנו, אז איך רנדי פאוש קשור לסיפור שלנו אתם שואלים ? רנדי פאוש היה עובד בדיסני כשהתחילו לנסות לשלב את המציאות מדומה בתעשייה ולאחר מכן ראנדי התחיל בסדרת הרצאות וקורסים בתחום המציאות מדומה, בזכותו של רנדי ,דור שלם של מתכנתים חלם על מציאות מדומה, מה שכמובן הקפיץ את הטכנולוגיה קדימה.


שנות התשעים, האירוע הכי גדול עד אז בתחום המציאות מדומה.

1990, זוהי השנה שבה חברות רבות הציגו טכנולוגית מציאות מדומה, זוהי גם השנה שבה אני הכרתי את הטכנולוגיה שתעצב את עתיד האנושות.
בכל רחבי העולם הופיעו מכונות ענק של משקפי מציאות מדומה 360, מכל מיני דגמים ולכל מיני סוגי משחקים, בישראל המכונות הופיעו בדיזנגוף סנטר בתל אביב כמו שכתבתי בתחילת הכתבה

.
המכונות כללו משקפי מציאות מדומה גדולים ומסורבלים,חלקם גם כללו מתקני הליכה 360 שמאוד מזכירים את ה- KAT VR MINI של ימיני, ידיות משחק שממש מזכירות את הידיות של HTC VIVE ו OCULUS RIFT. ולהלן קצת תמונות מהמפץ הגדול של שנות התשעים.

 

 

בתמונות הראשונה למעלה, רואים אדם משחק במשקפי מציאות מדומה על מתקן דמוי KAT VR MINI.
בתמונה התחתונה, רואים אנשים שמשחקים במתקני מציאות מדומה ועשן מוסיף אפקטים למשחק.
 

בתמונה העליונה, רואים אופנוע מחובר למחשב פרימיום של אותה התקופה
בתמונה התחתונה למטה, משחק ששיחקתי במציאות מדומה כילד, כפי שאפשר לראות הגרפיקה מאוד בסיסית, אבל זה עבד.
 

 

החברה ששלטה בשוק המציאות מדומה בשנות התשעים הייתה חברה בשם vr group, חברה יפנית שהצליחה לגרום לדור שלם לחלום מציאות מדומה.


שנות התשעים היו מלאות גם בסרטי קולנוע על מציאות מדומה שהציתו את הדמיון כגון: ג'וני נמוניקbrainscanarcadeVirtuosityThe Thirteenth Floorthe matrix1,2,3, Strange DayseXistenZThe Lawnmower Man ועוד רבים וטובים, חשוב לציין שבמידה ואתם רואים עצמכם כמעריצי מציאות מדומה ולא ראיתם את הסרטים שברשימה, זה הזמן לרוץ ולראות.

 


 

לאחר ההצלחה של תחילת שנות התשעים, הצטרפו לחגיגה חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר דאז, חברת SEGA וחברת NINTENDO, חברת נינטנדו הציגה בשנת 1995 את ה-Virtual Boy וחברת סגה היציגה את SEGA VR.
שתי הקונסולות מציאות מדומה היו מיועדות לשוק הביתי, אך נכשלו בגדול והצרכנים הצביעו ברגליהם, הכשלון נבע בין היתר מטכנולוגיה בראשיתית, המחשבים היו חלשים והגרפיקה נוראית לסטנדרטים של היום.


להלן מספר תמונות:
בתמונה הראשונה, ניתן לראות את הקונסולה של חברת SEGA ומתחת ניתן לראות את הקונסולה של חברת NINTENDO. 

 

 

בשנת 1996 חלה הידרדרות נוספת בתחום המציאות מדומה, כאשר גם מתקני המציאות מדומה המגושמים כשלו כישלון חרוץ ונעלמו מהנוף לחלוטין, נשכחו אל תאום נשיה והשנים עברו, עידן האינטרנט ועידן הסמארטפונים הגיע, אבל המציאות מדומה נעלמה.


השנה היא 2012, כמעט עשרים שנה לאחר שנעלמה לחלוטין טכנולוגית המציאות מדומה, בחור צעיר בשם פאלמר לאקי, עוד לא בן 20, פיתח במחסן בבית הוריו את דגם המשקפי מציאות מדומה שלו.


פאלמר שרצה להגשים את חלום חייו, להחזיר לעולם את טכנולוגית המציאות מדומה, העלה באוגוסט 2012 את הפרוייקט שלו לאתר מימון ההמונים kickstarter.
בפחות מחודש, פאלמר הצליח לגייס מ- 9000 גולשים, שני מליון דולר על מנת להמשיך ולפתח את משקפי המציאות מדומה שלו.


בתאריך ה- 25 במרץ 2014, פייסבוק קנתה ממנו את החברה "אוקולוס" בסכום האסטרונומי של 2 מיליארד דולר! 400 מיליון במזומן ו- 1.6 מליארד דולר במניות של חברת פייסבוק, אז אין פלא שהוא כולו מחייך.

 

 

חברת פייסבוק ופאלמר, נתקלו בהרבה מכשולים טכנולוגים עד ליצירת המוצר המוגמר, שהדגם הסופי שלו לצרכן הושק  בתאריך 26 במרץ 2016.
הדגם הסופי לצרכן ענה לשם oculus rift c1 וזה קרה רק לאחר שני דגמים קודמים למפתחים dk1,dk2.


מכיוון שאוקולוס לקחה את הזמן, את הבכורה גנבה חברת HTC עם משקפי המציאות מדומה שלה htc vive, אבל הניצחון על הענקית פייסבוק היה זמני בלבד, תוך שנה וחצי אוקולוס סגרה את הפער ועברה את HTC במכירות, אוקולוס מכה בעוצמה ב- HTC על ידי הורדת מחירים תמידית.


חשוב לציין שאוקולוס rift cv1 בערכה הראשונה היה רק קסדה,סנסור וג'ויסטיק וכאשר אוקולוס השלימה את הערכה בדומה ל- htc vive, אז למעשה נוצר שינוי במגמה ועוד ועוד חברות ענק, מצטרפות מדי יום לתחרות בתחום משקפי המציאות מדומה, כגון: סוני, מיקרוסופט, אפל, סמסונג, וואווי, dell, ועוד. אבל הסיפור שלנו עוד לא נגמר, ההפך הוא הנכון, הוא רק מתחיל. ובשנים הקרובות נראה יותר ויותר טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה.

 
 
כותב המאמר: עמית קיסר, מאמר בלעדי לאתר מציאות מדומה ישראל, כל הזכויות שמורות.
 
 
שלום, נשמח לקבל את הערכתכם לכתבה ולכותבים שלנו באמצעות לחיצה קטנה על כפתור הלייק! תודה
אז מה חדש במציאות מדומה ?
מה זה GRAV LAB ?
הצמיד MYO שליטה מהשרירים
אולי גם יעניין אותכם: